واکنش‌ها به اظهارات مقامات روسی درباره لزوم برقراری روابط با حکومت طالبان

حکومت طالبان ضمن استقبال از رویکرد جدید روسیه «عزم جدی سیاسی» خود را برای گسترش و استحکام روابط با مسکو ابراز کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اظهارات مقامات ارشد کرملین، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مبنی بر لزوم برقراری روابط با حکومت طالبان و خارج ساختن این گروه از فهرست سازمان‌های تروریستی واکنش‌های گسترده‌ای به‌دنبال داشته است.

کاخ سفید در واکنش به اظهارات وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که خارج ساختن طالبان از لیست گروه‌های تروریستی، پیامی «وحشتناک» به‌دنبال دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک شورای امنیت ملی کاخ سفید 9 جوزا (خرداد) در یک نشست خبری گفت اقدام روسیه برای حذف طالبان از فهرست ممنوعه این کشور پیام ناگواری برای دیگر کشورها در پی دارد.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما در موقعیتی نیستیم و نخواهیم بود که طالبان را به عنوان حکومت رسمی افغانستان به رسمیت بشناسیم و روسیه نیز در این موقعیت نیست.»

کربی افزود: «این اقدام روسیه پیام بدی برای دیگران خواهد داشت.»

او گفت طالبان پس از تسلط بر افغانستان، تاکنون به هیچ یک از وعده‌هایی که داده بودند، عمل نکرده‌اند.

اظهارات و رویکرد روسیه برای برقراری روابط با طالبان همچنین واکنش و نگرانی تعدادی از شخصیت‌ها و تشکل‌های سیاسی افغانستان را در پی داشته است.

«شورای مقاومت برای نجات افغانستان» که متشکل از تعداد زیادی از سیاسیون افغان است، پنج‌شنبه 10 جوزا (خرداد) با نشر بیانیه‌ای نوشته است: «طالبان در حال حاضر میزبان 22 گروه تروریستی است که امنیت منطقه و‌ جهان را با خطر مواجه کرده‌اند‌ و روسیه باید منافعش را متمرکز بر محور مردم افغانستان کند نه تعامل با یک گروه افراطی غیرمسئول.»

همچنان «جبهه آزادی افغانستان» که متشکل از تعدادی از ژنرالان و نیروهای امنیتی و دفاعی دولت سابق افغانستان است، در بیانیه‌ای نوشته است: «اخیراً اخبار و اظهارات نگران کنندهِ دال بر تصمیم احتمالی فدراتیف روسیه مبنی بر حذف نام گروه طالبان از لیست گروه‌های تروریستی در رسانه‌ها به نشر رسیده است. این مباحث در حالی که هیچ نوع تغییری در رفتار و دیدگاه‌های گروه تروریستی طالبان رونما نشده است، نه تنها برای روسیه بلکه برای منطقه و جهان خطرناک است.»

استقبال طالبان

از سوی دیگر، طالبان روز چهارشنبه نهم جوزا با نشر اعلامیه‌ای، ضمن استقبال از اظهارات اخیر مقامات بلند‌پایه روسی مبنی بر اقدام آن کشور برای حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی، اعلام کرد که این گروه برای گسترش و استحکام روابط با مسکو «عزم جدی سیاسی» دارد.

اظهارات لاوروف

شایان ذکر است سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اخیرا در مصاحبه‌ای گفت که کشورش در پی این است تا طالبان را از «لیست سیاه» یعنی لیست گروه‌های تروریستی خارج کند.

همچنان ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه در نشستی، طالبان را «واقعیت امروز افغانستان» خوانده و گفت که «بایستی به نحوی با آنان تعامل‌ کنیم.»

تشکیل دولت فراگیر

در عین حال، اندری رودنکو، معاون وزارت خارجه روسیه گفته است که از طالبان انتظار می‌رود به وعده‌های‌شان با جامعه جهانی مبنی‌ بر تشکیل دولت فراگیر در افغانستان عمل کنند.

بر بنیاد گزارش خبرگزاری روسیه «تاس»، اندری رودنکو، معاون وزارت خارجه روسیه در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت:«چیزی را با هم مرتبط نمی‌کنیم اما از طالبان انتظار داریم که به وعده‌های خود که به صورت علنی به جامعه جهانی داده‌اند، عمل کنند».

معاون وزارت خارجه روسیه افزود کرد که این موضوع را به عنوان «شرط» مطرح نمی‌کند اما انتظار دارد که طالبان حکومت فراگیر تشکیل دهد.

روسیه از سال 2003 طالبان را رسماً به لیست «سازمان‌های تروریستی» اضافه کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید