وزیر خارجه روسیه: طالبان قدرت واقعی در افغانستان است

قزاقستان تنها کشوری است که نام طالبان را از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران در تاشکند پایتخت ازبکستان، طالبان را قدرت «واقعی» در افغانستان خواند.

وزیر خارجه روسیه، دوشنبه 7 جوزا (خرداد)، در پاسخ به سوالی در پیوند به پیشنهاد حذف نام طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی گفت: «آن‌ها (طالبان) قدرت واقعی هستند و ما به افغانستان اهمیت می‌دهیم.»

به گفته او شورای امنیت سازمان ملل متحد طالبان را گروه تروریستی اعلام نکرده است و تنها 12 تا 15 عضو طالبان در فهرست ترویست‌ها قرار دارد.

همزمان «خبرگزاری تاس» به نقل از ضمیر کابلوف، نماینده‌ ویژه روسیه برای افغانستان نوشت پیشنهاد حذف طالبان از فهرست‌ گروه‌های ترور‌یستی، به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور ارائه شده است.

گزارش افزود دیدگاه وزارت خارجه روسیه در مورد این موضوع «مثبت» است و این پیشنهاد از سوی این وزارت و وزارت عدلیه روسیه به پوتین داده شده است.

کابلوف علاوه کرد، بدون حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی در روسیه صحبت در پیوند به به‌رسمیت‌شناختن این گروه زود است.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، قزاقستان تنها کشوری است که بگونه رسمی طالبان را از فهرست گروه‌های تروریستی حذف کرده است.

روسیه در سال 2003 گروه طالبان را در فهرست سازمان‌های تروریستی ممنوعه قرار داد.

پیش‌تر وزارت خارجه‌ روسیه از طرح بررسی حذف گروه طالبان از فهرست سازمان‌های تروریستی در این کشور خبر داد.

خبرگزاری «تاس» روسیه، دوشنبه 13 حمل (فروردین) به نقل از وزارت خارجه این کشور نوشت: «موضوع لغو وضعیت گروه طالبان به‌عنوان یک سازمان تروریستی در وزارت خارجه، وزارت عدلیه و سایر نهادهای تخصصی این کشور در حال بررسی است.»

بر بنیاد گزارش، «رهبری عالی سیاسی کشور» در این پیوند تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید