طالبان از کشف ده‌ها اثر باستانی در ولایت غور خبر داد

طالبان در مارس 2001 مجسمه‌های بودا در ولایت بامیان را تخریب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسئولان محلی طالبان در ولایت (استان) غور در مرکز افغانستان از کشف 40 قلم اثر باستانی در اطراف «منار جام» این ولایت خبر داد.

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور، شنبه پنجم جوزا (خرداد)، در یک خبرنامه نوشت این آثار باستانی در پی سیلاب‌های اخیر این ولایت کشف شده است.

طالبان اعلام کرد آثار باستانی که در غور کشف شده‌اند به موزیم(موزه) محلی در این ولایت سپرده شده و بررسی تاریخ قدمت آن باید به‌دست باستان‌شناسان بررسی شود.

به نقل از این خبرنامه، عبدالحی زعیم، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور گفته است که بیشتر آثار کشف‌شده متعلق به دوره غوری‌ها است.

طالبان در مورد جزئیات این آثار ابراز نظر نکرده ، اما در تصاویری که در رسانه‌های تحت نظارت طالبان منتشر شده ظرف‌هایی در کنار هم قرار گرفته‌اند.

پیش‌تر خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان در اظهاراتی گفت بسیاری از آثار باستانی افغانستان به خارج از کشور منتقل شده و باید بازگردانده شود.

«رادیو تلویزیون ملی افغانستان» تحت نظارت طالبان، به نقل از خیرخواه نوشت در سه سال گذشته، از قاچاق حدود هزار و 500 اثر تاریخی و باستانی به خارج از کشور جلوگیری شده است.

او اضافه کرد باید کسانی که دست به قاچاق آثار تاریخی و باستانی می‌زنند مجرم شناخته شده و به نهادهای عدلی و قضایی این گروه سپرده شود.

همزمان سعدالدین سعید، معین (معاون) مالی، اداری و گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان از ایجاد «موزیم منظم جهادی» در آینده نزدیک افغانستان خبر داد.

به گفته او در این موزیم آثار جنگ 14 ساله در برابر نیروهای شوروی سابق و جنگ 20 ساله طالبان در برابر ایالات متحده نگهداری خواهد شد.

طالبان در حالی مدعی حفظ آثار باستانی است که این گروه در دوران اول حکومت خود در 11 مارس 2001 تندیس‌های بزرگ بودا (شهمامه و صلصال) در ولایت بامیان را با مواد منفجره تخریب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید