طالبان از بازگشت سه هزار و 500 مهاجر از ایران و پاکستان خبر داد

ایران و پاکستان طی روزهای اخیر اخراج مهاجرین افغانستانی را افزایش داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان از بازگشت اجباری و داوطلبانه نزدیک به سه هزار و 500 مهاجر افغانستان طی دو روز از ایران و پاکستان خبر داد.

وزارت مهاجرین طالبان اعلام کرد دو هزار و 769 مهاجر افغانستانی در روزهای 31 ثور (اردیبهشت) و 2 جوزا (خرداد) از مرز اسلام‌قلعه و مرز تورخم وارد کشور شدند.

بر بنیاد این اعلامیه، از میان آن‌ها بیش از 500 نفر برای دریافت کمک به سازمان‌های بین‌المللی مهاجرت معرفی شدند.

این وزارت همچنان از بازگشت اجباری و داوطلب 665 مهاجر افغانستانی دیگر در همین دور روز از پاکستان خبر داد.

طالبان اضافه کرد از میان مهاجرین بازگشته به 92 خانواده کمک نقدی ارائه و برای هر خانواده مبلغ 10 هزار افغانی توزیع شد.

پیش‌تر وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان از اخراج 747 مهاجر افغانستانی طی یک روز از پاکستان خبر داد.

وزارت امور مهاجرین طالبان، چهارشنبه 19 ثور (اردیبهشت)، اعلام کرد 52 خانواده از مرز «اسپین بولدک» و 87 خانواده دیگر از مرز «تورخم» وارد افغانستان شدند.

پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، به‌دنبال خروج نیروهای غربی از این کشور در اوت 2021، شمار مهاجران افغان در کشورهای همسایه به‌خصوص در ایران و پاکستان افزایش یافت.

ایران و پاکستان مقصد اصلی اکثر مهاجرین افغانستانی است که غیرقانونی وارد این دو کشور می‌شوند. گزارش‌ رسانه‌ها حاکی از آن است که طی دو سال گذشته شمار زیادی از شهروندان این کشور به ایران پناه برده‌اند.

از سوی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی و پاکستان، در کنار تلاش برای جلوگیری از ورود غیر قانونی مهاجرین، روند اخراج مهاجرین فاقد مدرک اقامت را آغاز کردند.

پیش‌تر خبرگزاری «ایرنا» گزارش داد، روح‌الله خضری‌پور، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت(استان) کرمان گفته است که طی سال گذشته 85 هزار اتباع افغان «فاقد مجوز قانونی» به کشورشان بازگردانده شده‌اند. مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی در ایران گفته است که «اکنون شرایط و امکان پذیرش جدید از مهاجران در کرمان وجود ندارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید