سازمان ملل: سال گذشته 800 نفر در انفجار مواد منفجره در افغانستان کشته شدند

سوتیتر: انفجار ماین در غزنی و هرات جان 11 کودک را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژان پیر لاکروا، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد از کشته‌شدن 800 نفر طی یک سال گذشته در پی انفجار ماین‌ها (مین‌) و بقایای مواد منفجره در افغانستان خبر داد.

معاون دبیرکل سازمان ملل سه‌شنبه 1 جوزا (خرداد)، در صفحه «ایکس» خود نوشت: «تازه از افغانستان برگشتم، جایی که شاهد تاثیر وحشتناک مواد منفجره بر جوامع بودم.»

او ضمن حمایت از تلاش‌ها برای پیدا کردن راه‌ حل پایدار برای پاکسازی مواد منفجر نشده در این کشور افزود صدها هزار تن انواع مختلف مواد منفجر نشده از بقایای جنگ در این کشور وجود دارد.

بر بنیاد اظهارات دبیرکل سازمان ملل، طی سال گذشته انفجار ماین‌ و دیگر مواد منفجر نشده که از دوران جنگ باقی مانده‌اند بیشتر از کودکان قربانی گرفته است.

او در ویدیویی که از سوی سرویس خبری سازمان ملل نشر شد بیان کرد چندین دهه است که افغانستان با مشکلات ماین دست و پنجه نرم می‌کند و آموزش افراد و ایجاد مهارت‌ها در این زمینه بسیار موثر است.

ژان پیر لاکروا، چهارشنبه 26 ثور (اردیبهشت)، در عملیات صلح به منظور افزایش آگاهی در باره خطرات مواد منفجرنشده دوران جنگ وارد کابل شد.

پیش‌تر مسئولان محلی طالبان اعلام کرد در پی وقوع دو انفجار در ولایت‌های (استان‌های) غزنی در جنوب و هرات در غرب افغانستان 11 کودک جان باختند.

خبرگزاری «باختر» زیر نظر طالبان به نقل از حمیدالله نثار، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در غزنی نوشت، در پی انفجار یک حلقه ماین (مین) شام یک‌شنبه 12 حمل (فروردین) در ولسوالی (شهرستان) گیروی این ولایت 11 کودک جان باختند.

اطلاعات سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که 3 میلیون نفر در افغانستان در شعاع یک کیلومتری ماین‌ها، بمب‌های دست‌ساز و بقایای مواد منفجر نشده‌ای که از دوران جنگ به جا مانده زندگی می‌کنند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد «اوچا»، در اواخیر 2022 تخمین زده است که 15 درصد از جمعیت افغانستان با معلولیت زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید