افغانستان؛ شمار جان‌باختگان سیل در فاریاب به دست‌کم 80 نفر رسید

طالبان: سیل‌ در ولایت غور جان دست‌کم 50 نفر را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شمس‌الدین محمدی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت (استان) فاریاب از جان‌باختن 47 نفر در پی سیلاب‌های (سیل‌) شب گذشته در این ولایت خبر داد.

شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز»، یک‌شنبه 30 ثور (اردیبهشت)، به نقل از شمس‌الدین محمدی نوشت، ولسوالی‌های (استان‌های) «بلچراغ»، «چهلگزی» و «قرغان» 47 ولایت فاریاب شب گذشته شاهد سیلاب‌های ویرانگر بود.

به گفته رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در این ولایت 47 نفر جان باختند و احتمال افزایش خسارات وجود دارد.

همزمان «رادیو تلویزیون ملی» فاریاب تحت نظارت طالبان گزارش داد که در پی سیلاب‌های اخیر در این ولایت حدود 80 نفر جان باختند، 5 نفر مجروح شدند و 5 تن دیگر نیز مفقود است.

بر بنیاد گزارش طی چند روز گذشته ولسوالی‌های «پشتونکوت»، «المار»، «قیصار»، «بلچراغ»، «خیبر»، «چهلگزی» و «دولت‌آباد» شاهد سیلاب بودند.

از سوی دیگر مسئولان محلی طالبان در ولایت (استان) غور در مرکز افغانستان از جان‌باختن دست‌کم 50 نفر در پی سیلاب‌های ویرانگر خبر دادند.

عبدالواحد حماس، سخنگوی والی (استاندار) طالبان در غور، شنبه 29 ثور (اردیبهشت)، به رسانه‌ها گفت سیلاب روز گذشته در شهر فیروزکوه و شماری از ولسوالی‌های (شهرستان‌های) این ولایت خسارات سنگین برجای گذاشته است.

به گفته او در پی این سیلاب‌ها در فیروزکوه و ولسوالی‌های «دولینه»، «تولک»، «شهرک» و «مرغاب» دو هزار و 500 دکان (مغازه) به‌صورت کامل و چهار هزار خانه کاملا یا جزئی تخریب شده‌اند.

او اضافه کرد در این سیلاب‌ها هزار راس مواشی( دام) کشته و صدها هکتار زمین تخریب شدند. همچنین راه‌های مواصلاتی و شاهراه (بزرگراه) غور-هرات مسدود شده است.

افغانستان از جمله کشورهای آسیب‌پذیر در برابر تغییرات اقلیمی به شمار می‌رود و طی دو سال گذشته وقوع سیلاب‌ها و زلزله (زمین‌لرزه) خسارات هنگفتی به این کشور وارد کرده است.

طی چند ماه گذشته ولایت‌های شمال این کشور شاهد سیلاب‌های ویرانگر بود.

وزارت مهاجرین طالبان، یک‌شنبه 23 ثور، در یک خبرنامه اعلام کرد، در پی سیل در ولسوالی‌های «برکه» و «بغلان مرکزی» ولایت بغلان 315 نفر جان باختند و هزار و 630 تن دیگر زخمی شدند.

بر بنیاد خبرنامه، در کنار خسارات جانی، دو هزار و 665 خانه به طور کامل یا جزئی تخریب شد و هزار مواشی نیز در این دو ولسوالی کشته شدند.

برنامه‌ جهانی غذا، شنبه 22 ثور اعلام کرد، جاری‌شدن سیل در بغلان جان بیش از 300 نفر را گرفت و یک هزار خانه را تخریب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید