سیل در مرکز افغانستان جان دست‌کم 50 نفر را گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسئولان محلی طالبان در ولایت (استان) غور در مرکز افغانستان از جان‌باختن دست‌کم 50 نفر در پی سیلاب‌های ویرانگر خبر دادند.

عبدالواحد حماس، سخنگوی والی (استاندار) طالبان در غور، شنبه 29 ثور (اردیبهشت)، به رسانه‌ها گفت سیلاب روز گذشته در شهر فیروزکوه و شماری از ولسوالی‌های (شهرستان‌های) این ولایت خسارات سنگین برجای گذاشته است.

به گفته او در پی این سیلاب‌ها در فیروزکوه و ولسوالی‌های «دولینه»، «تولک»، «شهرک» و «مرغاب» دو هزار و 500 دکان (مغازه) به‌صورت کامل و چهار هزار خانه کاملا یا جزئی تخریب شده‌اند.

او اضافه کرد در این سیلاب‌ها هزار راس مواشی( دام) کشته و صدها هکتار زمین تخریب شدند. همچنین راه‌های مواصلاتی و شاهراه (بزرگراه) غور-هرات مسدود شده است.

حماس افزود خانواده‌های آسیب‌دیده در سیلاب‌ها نیاز فوری به مواد غذایی و سرپناه دارند.

همزمان فرماندهی پلیس طالبان در غور نیز اعلام کرد که سیلاب‌های روز گذشته در مناطق جنوب شهر فیروزکوه بیشترین خسارات را وارد کرده است.

این اعلامیه افزود، صدها خانه و هزاران جریب( هر جریب معادل 4046 مترمربع) زمین زراعتی در مناطق «جر کندیوال»، «تسرغی»، «پوزه‌لیج»، «زرتلی»، «دره شیخ‌ها»، «فامیلی‌ها»، «مدرسه» و روستاهای اطراف مرکز این ولایت به‌صورت کامل تخریب شدند.

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان، از جان‌باختن 315 نفر در پی سیلاب‌های اخیر در ولایت بغلان در شمال افغانستان خبر داد.

وزارت مهاجرین طالبان، یک‌شنبه 23 ثور، در یک خبرنامه اعلام کرد، در پی سیل در ولسوالی‌های «برکه» و «بغلان مرکزی» ولایت بغلان 315 نفر جان باختند و هزار و 630 تن دیگر زخمی شدند.

بر بنیاد خبرنامه، در کنار خسارات جانی، دو هزار و 665 خانه به طور کامل یا جزئی تخریب شد و هزار مواشی نیز در این دو ولسوالی کشته شدند.

طالبان افزوده است احتمال افزایش خسارات مالی و جانی نیز وجود دارد.

برنامه‌ جهانی غذا، شنبه 22 ثور اعلام کرد، جاری‌شدن سیلاب‌ در بغلان جان بیش از 300 نفر را گرفت و یک هزار خانه را تخریب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید