اسپانیا کشته‌شدن سه شهروند خود در افغانستان را تایید کرد

کاردار سفارت واشینگتن برای کابل این حمله را «بزدلانه» خواند و محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه اسپانیا کشته‌شدن سه شهروند خود و زخمی‌شدن یک تن دیگر در یک حمله مسلحانه ولایت (استان) بامیان در مرکز افغانستان را تایید کرد.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، جمعه، 28 ثور (اردیبهشت)، ضمن تایید این خبر در «ایکس» نوشت قربانیان «گردشگر» بودند.

او افزود خبر کشته شدن گردشگران اسپانیایی او را غافل‌گیر کرد و از نزدیک وضعیت را دنبال می‌کند. نخست‌وزیر اسپانیا اضافه کرد: «واحدکنسولی اضطراری در تلاش است تا تمام کمک‌های لازم را ارایه دهد، من می‌خواهم تمام همدردی خود را به خانواده و دوستان آن‌ها برسانم.»

رسانه‌های افغانستان، جمعه 28 ثور، از حمله علیه یک موتر(خودرو) حامل گردشگران خارجی در ولایت بامیان خبر دادند.

به گزارش منابع خبری افغانستان، به نقل از شاهدان عینی، افراد مسلح ناشناس به یک موتر حامل گردشگران خارجی در بازار بامیان حمله کردند که در نتیجه آن، هشت تن از جمله چهار گردشگر خارجی کشته شدند.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله طالبان اما تعداد کشته‌شدگان را چهار تن اعلام کرد و گفت: «در این حمله چهار تن به شمول سه شهروند خارجی و یک افغان جان باختند.»

به گفته وی، چهار تن دیگر از جمله سه شهروند افغانستان زخمی شده‌اند.

«خبرگزاری فرانسه» به نقل از منابع خود نوشت، سه نفر از زخمی‌های این حمله شهروندان ناروی (نروژ)، استرالیا و لیتوانیا‌ بوده‌اند.

حمله علیه گردشگران خارجی تحت حاکمیت طالبان در ولایت بامیان با واکنش‌های گسترده روبرو شد؛ اتحادیه اروپا و ایالات متحده آن را محکوم کرد.

تام وست، نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان گفت خشونت راه‌حل نیست و کرن دیکر، کاردار سفارت واشینگتن برای کابل نیز این حمله را «بزدلانه» خواند و محکوم کرد.

رافایلا ایودیس، کاردار نمایندگی اتحادیه اروپا برای افغانستان همچنین حمله به گردشگران خارجی در بامیان را «ناجوانمردانه» خواند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز این حمله را «اقدام تروریستی» عنوان کرد.

ولایت بامیان در مرکز افغانستان در دوران حکومت پیشین از جمله امن‌ترین ولایت‌های این کشور به شمار می‌رفت و سالانه از گردشگران زیادی میزبانی می‌کرد.

پیکره مجمسه‌های بودا (شهمامه و صلصال) در مرکز بامیان و اولین پارک ملی أفغانستان، «بندامیر»، و ده‌ها مکان باستانی دیگر در این ولایت سبب جذب گردشگران خارجی به بامیان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید