درگیری نظامیان طالبان و مرزبانان پاکستانی در ولایت پکتیا

نظامیان طالبان و مرزبانان پاکستانی طی سه روز اخیر سه بار با همدیگر درگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های افغانستان از وقوع درگیری نظامیان طالبان و مرزبانان پاکستانی در دو ولسوالی (شهرستان) ولایت (استان) پکتیا در شرق این کشور خبر دادند.

بر بنیاد گزارش‌ها نظامیان طالبان، چهارشنبه شب، 26 ثور (اردیبهشت)، در نقطه صفر مرزی ولسوالی «دندپتان» ولایت پکتیا با هم درگیر شدند که در پی این درگیری گذرگاه غیررسمی «خرلاچی» میان دو کشور بسته شد.

گزارش‌ها حاکی است مرزبانان پاکستان در نقطه صفر مرزی این ولسوالی یک پاسگاه نظامی جدید ایجاد کردند که با مخالفت طالبان روبرو شده است.

عصر روز گذشته نیز مرزبانان دو طرف در منطقه مرزی «سپین‌شگی» در ولسوالی «آریوب زازی» ولایت پکتیا به سوی همدیگر تیراندازی کردند.

این درگیری زمانی به وقوع پیوست که مرزبانان پاکستان می‌خواستند در این منطقه یک پاسگاه ایجاد کنند که با واکنش طالبان روبرو شد و این گروه برای جلوگیری از آن به سوی مرزبانان پاکستانی تیراندازی کردند.

طالبان تا کنون به طور رسمی در این مورد ابراز نظر نکرده است.

رسانه‌های افغانستان افزوده‌اند این سومین درگیری دو طرف طی سه روز گذشته است.

پیش از این نیز مرزبانان طالبان بارها با مرزبانان پاکستان و ایران درگیر شده‌اند.

پس از حملات هوایی پاکستان بر خاک افغانستان و واکنش سریع طالبان که منجر به وقوع درگیری‌ نظامیان طالبان و مرزبانان پاکستانی شد، واشینگتن دو طرف را «خویشتن‌داری» دعوت کرد.

کاخ سفید و پنتاگون، دوشنبه 28 حوت (اسفند)، در نشست‌های خبری از دو طرف خواستند اختلافات‌ خود را از راه گفت‌وگو حل کنند.

کرین ژان پیر، سخن‌گوی کاخ سفید گفت، طالبان و پاکستان باید از حفظ جان غیرنظامیان اطمینان حاصل کنند و اختلاف‌شان را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید