سازمان جهانی بهداشت از ارسال تجهیزات پزشکی به مناطق سیل‌زده در افغانستان خبر داد

طالبان: سیل‌ در ولایت بغلان جان 315 نفر را گرفت و یک هزار و 600 زخمی برجای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت از اعزام 17 گروه کمکی سیار به مناطق سیل‌زده افغانستان از جمله به ولایت (استان) بغلان خبر داد.

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه 24 ثور (اردیبهشت) در صفحه «ایکس» خود نوشت، در همکاری با شرکای این سازمان 17 گروه کمکی سیار را ایجاد و به مناطق سیل‌زده اعزام کردند.

تدروس افزود: «ما در حال ارائه دارو و لوازم صحی ضروری به جوامع آسیب‌دیده هستیم.»

این سازمان روز گذشته نیز در صفحه «ایکس» خود نوشت، سیلاب‌ها خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد و به شهروندان توصیه کرد از خوردن مواد غذایی که با سیل در تماس بوده است، خودداری کنند.

سازمان جهانی بهداشت افزود آب آشامیدنی باید قبل از استفاده با کلورین پاک یا جوشانده شود و در تهیه غذا نیز از آب جوشانده یا کلورین‌دار استفاده کنند.

سیلاب‌های ویرانگر طی روزهای اخیر در افغانستان خسارت هنگفت بر جای گذاشت.

دفتر آسیای کمیساریای عالی پناهند‌گان سازمان ملل متحد اعلام کرد که در پی سیلاب‌ها در شمال کشور 150 نفر جان باختند و 250 تن دیگر زخمی شدند.

این دفتر افزود حدود 7 هزار خانه در پی سیل تخریب شدند.

اما وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان آمار خسارات را بیشتر عنوان کرد.

وزارت مهاجرین طالبان، یک‌شنبه 23 ثور (اردیبهشت)، در یک خبرنامه اعلام کرد، در پی سیل در ولسوالی‌های (شهرستان‌های) «برکه» و «بغلان مرکزی» ولایت بغلان 315 نفر جان باختند و یک هزار و 630 تن دیگر زخمی شدند.

بر بنیاد خبرنامه، در کنار خسارات جانی، دو هزار و 665 خانه به طور کامل یا جزئی تخریب شد و یک هزار مواشی نیز در این دو ولسوالی تلف شدند.

طالبان افزوده است احتمال افزایش خسارات مالی و جانی نیز وجود دارد.

برنامه‌ جهانی غذا، شنبه 22 ثور اعلام کرد، جاری‌شدن سیلاب‌ در بغلان جان بیش از 300 نفر را گرفت و یک هزار خانه را تخریب کرد.

همزمان سازمان همکاری اسلامی خواستار کمک‌های فوری اعضای این سازمان، کشورهای جهان و نهادهای امدادرسان به سیل‌زدگان در افغانستان شد.

این سازمان علاوه کرد، تعداد فزاینده‌ای از خانواده‌ها و کودکان آسیب‌پذیر برای زنده‌ماندن طی روزها و هفته‌های آینده به شدت به حمایت فوری نیاز خواهند داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید