کمیته حمایت از نظامیان حکومت پیشین افغانستان خواستار نظارت بر زندان‌های طالبان شد

این کمیته اعلام کرد شمار زیادی از نظامیان و کارمندان حکومت پیشین افغانستان در زندان‌های «مخوف» استخبارات طالبان شکنجه می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته حمایت از نظامیان حکومت پیشین افغانستان در بیانیه‌ای از جامعه جهانی خواست بر زندان‌های طالبان در افغانستان نظارت کنند.

این کمیته با نشر بیانیه‌ای روز جمعه 14 ثور (اردیبهشت)، اعلام کرد که شمار زیادی از نظامیان و کارمندان حکومت پیشین افغانستان در زندان‌های «مخوف» استخبارات طالبان زیر شکنجه قرار دارند.

کمیته حمایت از نظامیان پیشین از نهادهای ناظر جهانی خواست تا نظارت بر زندان‌های تحت سلطه استخبارات طالبان را آغاز و جهت رهایی فوری نظامیان حکومت پیشین از زندان‌های طالبان اقدام کنند.

در این بیانیه آمده است:«طالبان از عفو عمومی برای به دام انداختن و کشتار نظامیان حکومت پیشین استفاده می‌کنند اما جامعه جهانی و «یوناما» تاکنون هیچ گام عملی جهت توقف این جنایات برنداشته‌اند.»

این کمیته نوشته است: ««جامعه جهانی، معاونیت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) و نهاد‌های مدافع حقوق بشر تنها نظاره‌گر وضعیت اسفناک نیروهای امنیتی و دفاعی و کارمندان ملکی حکومت پیشین هستند و تا حال کوچک‌ترین گام عملی برای حمایت از حقوق اساسی نظامیان و کارمندان حکومت پیشین برنداشته‌اند.»

در ادامه بیانیه آمده است: «ما در کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان انتظار داریم تا جامعه جهانی به ویژه کشورهای حامی طالبان که خود را در عین زمان تیکه داران حقوق بشر نیز عنوان می‌کنند؛ بدانند که تاریخ چشم‌پوشی آنها از جنایات طالبان را فراموش نخواهد کرد و افغانستان زیر حاکمیت این گروه به درد سر بزرگ برای منطقه و جهان مبدل خواهد شد.»

گزارش یوناما

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) اخیرا در گزارش سه ماهه خود از ادامه بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه، بدرفتاری و قتل فراقانونی نظامیان حکومت پیشین توسط اعضای طالبان خبر داد.

در گزارش آمده است، با وجود تاکید مقام‌های طالبان مبنی بر رعایت عفو عمومی، قتل فراقانونی، بازداشت‌های خودسرانه و تهدید نظامیان پیشین همچنان ادامه دارد.

بر بنیاد گزارش در سه ماه اول سال جاری دست‌کم 38 مورد دستگیری و بازداشت‌های خودسرانه، حداقل 10 مورد شکنجه، بدرفتاری و تهدید و دست‌کم چهار مورد قتل فراقانونی مقامات و نیروهای امنیتی حکومت پیشین به ثبت رسیده است.

گزارش‌ها در مورد نقض حقوق بشر توسط طالبان در حالی نشر شده است که در نشست اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد وضعیت حقوق بشر در افغانستان مورد بررسی قرار گرفته و تاکید شد که «هرگونه تعامل با طالبان باید مشروط بر رعایت حقوق بشر و تشکیل حکومت فراگیر و مردمی باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید