سیگار: آمریکا پس از تسلط طالبان 17 میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است

سیگار: «داعش خراسان» به جذب نیرو در افغانستان و منطقه ادامه داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش تازه خود اعلام کرد پس از تسلط طالبان بر افغانستان، واشینگتن 17.19 میلیارد دالر (دلار) به این کشور کمک کرده است.

سیگار، پنج‌شنبه 13 ثور (اردیبهشت) نوشت، این کمک‌ها شامل امدادهای بشردوستانه و هزینه انتقال و اسکان همکاران سابق ایالات متحده می‌شود.

بر بنیاد گزارش از میان 17.19 میلیارد دالر، 5.36 میلیارد آن برای تخلیه، اسکان و هزینه‌های همکاران سابق واشینگتن و 2.8 میلیارد دیگر آن در زمینه کمک‌های بشردوستانه و انکشافی در افغانستان به مصرف رسیده است.

گزارش توضیح داد 5.53 میلیارد دالر دیگر برای پذیرایی پناهجویان افغانستان به آمریکا به مصرف رسیده است و اختصاص یافتن 3.5 میلیارد دالر دارایی بانک مرکزی افغانستان به صندوق امانی این کشور در سوئیس نیز شامل این کمک‌ها می‌شود.

سیگار همچنان در این گزارش به تهدیدات «داعش خراسان» در افغانستان و منطقه نیز اشاره کرد.

بر اساس گزارش، «داعش» به جذب نیرو در افغانستان و منطقه ادامه داده و این گروه بر مشارکت شهروندان خارجی و افراد غیرسلفی تمرکز بشتر داشته است.

سیگار علاوه کرد، در حالی که طالبان فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان را رد می‌کند، اما بر بنیاد گزارش‌ها سازمان‌دهندگان حملات مرگبار ایران و پاکستان در افغانستان آموزش دیدند و گروه القاعده و طالبان پاکستانی نیز در این کشور فعال‌اند.

در بخشی از گزارش آمده است مقابله طالبان با «داعش خراسان» بیشتر بر تهدیدات داخلی این گروه تمرکز دارد.

پیش‌تر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان نگرانی مقامات خارجی در پیوند به تهدید شاخه خراسان گروه «داعش» در افغانستان را «تبلیغات و بزرگ‌نمایی» خواند و مدعی شد این گروه نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند.

سخنگوی طالبان، چهارشنبه 15 حمل (فروردین)، در گفت‌وگو با رادیو تلویزیون ملی تحت نظارت طالبان در واکنش نگرانی‌های غرب در پیوند به حضور «داعش خراسان» در افغانستان گفت نگرانی مقامات خارجی «بزرگ‌نمایی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید