سازمان ملل: 80 درصد خبرنگاران زن در افغانستان از کار دست کشیده‌اند

شاخص جهانی آزادی مطبوعات: افغانستان با 26 پله سقوط در جایگاه 178 جهان قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بخش زنان سازمان ملل متحد در افغانستان اعلام کرد 80 درصد زنان خبرنگار در افغانستان به دلیل محدودیت‌، آزار و اذیت و ارعاب مجبور شدند کار خود را ترک کنند.

بخش زنان سازمان ملل، جمعه 14 ثور (اردیبهشت) به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات در صفحه «ایکس» خود نوشت: «ما به حمایت از طرح‌های رسانه‌ای و زنان روزنامه‌نگار که برای پیشبرد حقوق زنان و برابری جنسیتی تلاش می‌کنند، ادامه می‌دهیم.»

پس از سقوط حکومت پیشین، طالبان محدودیت‌های گسترده‌ را علیه زنان خبرنگار و کارمندان رسانه‌ای وضع کرده است.

همزمان دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان موسوم به «یوناما»، خواستار حمایت جدی و حفاظت از خبرنگاران تحت حاکمیت طالبان در این کشور شد.

رزا اوتنبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در کابل، در پیامی ضمن قدردانی از خبرنگاران افغانستان که با وجود خطرات برای اطلاع‌رسانی تلاش می‌کنند افزود شجاعت آن‌ها ستودنی است و باید خبرنگاران مورد تشویق، حمایت و حفاظت قرار گیرند.

از سوی دیگر افغانستان تحت حاکمیت طالبان در شاخص جهانی آزادی مطبوعات با 26 پله سقوط پس از کوریای (کره) شمالی در جایگاه 178 جهان قرار گرفت.

سازمان گزارشگران بدون مرز، جمعه 14 ثور، این رده‌بندی را منتشر کرد و نوشت افغانستان در سال 2024 از میان 180 کشور جهان با 19.9 امتیاز در جایگاه 178 قرار دارد و پس از آن سوریه و ایتره در قعر جدول قرار گرفتند.

پیش‌تر مرکز خبرنگاران افغانستان از ثبت 139 مورد نقض حقوق رسانه‌ها و خبرنگاران در سال جاری خورشیدی در این کشور خبر داد و نوشت محدودیت‌ها علیه رسانه‌ها افزایش یافته است.

مرکز خبرنگاران، در اواخر سال گذشته به مناسبت «روز ملی خبرنگار» در گزارش خود نوشت که در سال قبل، 80 مورد تهدید و 59 مورد بازداشت خبرنگاران به ثبت رسیده است.

بر بنیاد گزارش در این مدت هیچ موردی از «حمله هدفمند»، کشته و زخمی‌شدن خبرنگاران در افغانستان رخ نداده و این مرکز آن را یک «تحول مثبت» و «امیدوار کننده» عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید