سازمان ملل: طی سه ماه دست‌کم 36 نفر در حملات «داعش خراسان» در افغانستان کشته‌ شدند

یوناما: بازداشت‌های خودسرانه و قتل فراقانونی نظامیان پیشین افغانستان ادامه یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان موسوم به «یوناما» از کشته‌شدن دست‌کم 36 نفر و زخمی‌شدن 118 تن دیگر در سه ماه اول سال 2024 میلادی در افغانستان خبر داد.

یوناما، پنج‌شنبه 13 ثور (اردیبهشت)، گزارش سه ماهه خود در مورد وضعیت حقوق بشر تحت حاکمیت طالبان را منتشر کرد و در کنار خسارات غیرنظامیان در پی حملات «داعش خراسان» از ادامه قتل فراقانونی نظامیان حکومت پیشین نیز پرده برداشت.

در این گزارش به وضعیت حقوق بشر از جمله خسارات غیرنظامیان، حقوق زنان، آزادی رسانه‌ها، بازداشت، شکنجه، بدرفتاری و قتل‌های فراقانونی اعضای حکومت پیشین، مجازات فزیکی و اعدام تحت حاکمیت طالبان پرداخته شده است.

خسارات غیرنظامیان در حملات «داعش خراسان»

بر بنیاد گزارش یوناما، از ششم تا یازدهم ژانویه سال جاری در پی وقوع سه انفجار در شهر کابل دست‌کم 79 غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

در گزارش آمده است در ششم ژانویه، در پی انفجار ماین (مین) جاسازی‌شده در یک اتوبوس شهری در منطقه دشت برچی شهر کابل پنج نفر کشته و 20 تن دیگر زخمی شدند.

همچنان در نهم ژانویه، یک موتر (خودرو) حامل کارمندان اداره زندان‌های طالبان در منطقه «الوخیل» هدف انفجار مشابه قرار گرفت که منجر به کشته‌شدن سه نفر و زخمی‌شدن 13 تن دیگر شد.

یوناما افزود، در 11 ژانویه، وقوع انفجار در یک مارکیت تجارتی در منطقه دشت برچی جان سه تن را گرفت و 21 زخمی برجای گذاشت.

گزارش با اشاره به حمله انتحاری در 21 مارس در مقابل نمایندگی کابل بانک در قندهار علاوه کرد در این حمله 25 نفر کشته و 50 نفر زخمی شدند.

مسئولیت تمام این حملات را شاخه خراسان گروه داعش بر عهده گرفت.

در تازه‌ترین مورد، شامگاه دوشنبه 10 ثور (اردیبهشت) یک مسجد شیعیان واقع در «شهرک محمدیه» ولسوالی «گذره» هرات هدف حمله «داعش خراسان» قرار گرفت که در نتیجه 6 نفر کشته و 10 دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که طالبان همواره مدعی شده‌اند که اعضای «داعش خراسان» را در افغانستان سرکوب کرده و این گروه توانایی انجام حمله ندارد.

بازداشت و قتل فراقانونی نظامیان پیشین

دفتر هیئت معاونت سازمان همچنان در این گزارش از ادامه بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه، بدرفتاری و قتل فراقانونی نظامیان حکومت پیشین توسط اعضای طالبان خبر داد.

در گزارش آمده است با وجود تاکید مقام‌های طالبان مبنی بر رعایت عفو عمومی، قتل فراقانونی، بازداشت‌های خودسرانه و تهدید نظامیان پیشین همچنان ادامه دارد.

بر بنیاد گزارش در سه ماه اول سال جاری دست‌کم 38 مورد دستگیری و بازداشت‌های خودسرانه، حداقل 10 مورد شکنجه، بدرفتاری و تهدید و دست‌کم چهار مورد قتل فراقانونی مقامات و نیروهای امنیتی حکومت پیشین به ثبت رسیده است.

آزادی رسانه‌ها در افغانستان

یوناما در گزارش سه ماهه خود نوشت، رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران افغانستان در محیط چالش‌انگیز به فعالیت خود ادامه می‌دهند و در کنار محدودیت‌های گسترده با چالش‌های مالی نیز روبرو هستند.

در گزارش به بازداشت خبرنگار خبرگزاری جاپانی (ژاپنی) «کیودو» و دو خبرنگار خبرگزاری «گردش اطلاعات» به اتهام نامعلوم در کابل به عنوان نمونه‌ای از محدودیت‌ها علیه رسانه‌ها و خبرنگاران اشاره شده است.

گزارش یوناما همچنان حاکی است که طالبان به نقض حقوق زنان و مجازات علنی متهمان نیز ادامه داده است.

واکنش طالبان

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک نوار صوتی به گزارش یوناما واکنش نشان داد و آن را «تکراری و پروپاگاندا» خواند.

به گفته او حقوق «شرعی» تمام شهروندان افغانستان تامین شده است و از آنجایی که هنوز این پروسه (هدف وی قانون‌گذاری) تکمیل نشده برخی «نارسایی‌ها» نیز وجود دارد که پس از تکمیل‌شدن پروسه حل خواهد شد.

او همچنان بازداشت‌های خودسرانه نظامیان حکومت پیشین در یک و نیم سال گذشته را رد کرد و افزود: «اگر در اوایل انتقام‌جویی شده به آن‌ها رسیدگی شده و کسانی که آن‌ها را آزار و اذیت کردند خودشان زندانی شدند.»

مجاهد مدعی شد گزارش‌های یوناما همیشه مملو از پروپاگاندا است و اسنادی برای این ادعاها ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید