خلیلزاد: بایدن برخلاف توصیه دیپلمات‌ها دستور خروج از افغانستان را صادر کرد

نماینده پیشین آمریکا در امور صلح افغانستان: اولین‌ گام برای آغاز مذاکرات میان آمریکا و طالبان در دوره ریاست‌ جمهوری باراک اوباما برداشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین آمریکا در امور صلح افغانستان در اظهاراتی گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به توصیه دیپلمات‌های ارشد ایالات متحده از جمله آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه که از او خواسته بودند نیروهای آمریکایی را بدون وجود شرایط خاص از افغانستان خارج نکند، نادیده گرفت.

خلیلزاد در مصاحبه‌ای که روز چهارشنبه 12 ثور (اردیبهشت) نشر شد، به کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت:«وزیر خارجه و من، ما خواستار یک رویکرد خروج مشروط بودیم. اما همان‌طور که همه ما می‌دانیم تصمیم نهایی این بود که باید عقب‌نشینی کنیم.»

خلیلزاد گفت: «من و وزیر بلینکن این مشروط بودن را توصیه کردیم‌. این قضاوت من است. این مشروط بودن کار عاقلانه‌ای خواهد بود. اما پس از آن پاسخ این بود: آیا می‌توانید طرف مقابل (طالبان) را وادار کنید که به جنگ برنگردند؟»

براساس متن مصاحبه که کمیته‌ روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نشر کرد، خلیلزاد گفته که اولین‌ گام برای آغاز مذاکرات میان آمریکا و طالبان در زمان ریاست‌ جمهوری باراک اوباما برداشته شده است.

او افزود: «حدود یک سال قبل از رئیس جمهور شدن دونالد ترامپ، نامه‌ای از ملا یعقوب، وزیر دفاع کنونی طالبان دریافت کردم که در آن گفته شده بود وضعیت فعلی راه‌حل نظامی ندارد و آنان به‌دنبال راه‌حل هستند.»

به گفته خلیلزاد، در حکومت دونالد ترامپ برای او سه اولویت در مذاکره با طالبان تعیین شده بود، «مذاکره بر سر توافقی که امکان خروج امن و منظم آمریکا را فراهم کند، اطمینان از این‌ که افغا‌نستان به پناهگاه تروریستان تبدیل نشود و ضرورت گفت‌وگوهای بین‌الافغانی.»

پس از گذشت دو و نیم سال از تسلط طالبان بر افغانستان، تاکنون هیچ کشوری این گروه را به رسمیت نشناخته است. همچنان نگرانی‌هایی نسبت به افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان تحت سلطه طالبان، وجود دارد.

پاکستان بارها از فعالیت طالبان پاکستانی از داخل خاک افغانستان علیه این کشور انتقاد کرده است. همچنان طی ماه‌های اخیر نگرانی‌ها از فعالیت گروه «داعش خراسان» تحت حاکمیت طالبان افزایش یافته است.

از سوی دیگر، اخیرا وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش سالانه خود از ادامه‌ نقض گسترده حقوق بشر به ویژه نقض حقوق زنان، تحت حکمرانی طالبان بر افغانستان خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید