وزارت خارجه آمریکا: برای حفظ منافع ملی واشینگتن با طالبان تعامل می‌کنیم

پیش‌تر روسیه اعلام کرد حذف طالبان از فهرست گروه‌های تروریستی را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ودانت پاپتل، معاون سخنگوی‌ وزارت خارجه ایالات متحده تعامل با دولت طالبان را برای حفظ منافع ملی این کشور و حمایت از شهروندان افغانستان ضروری خواند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه 11 ثور (اردیبهشت)، در یک نشست خبری گفت زمانی‌که منافع ملی ایالات متحده در میان باشد واشینگتن از تعامل با طالبان دریغ نخواهد کرد.

به گفته پاپتل، تعامل با طالبان این فرصت را فراهم خواهد کرد تا به‌ صورت مستقیم در مورد آزادی شهروندانی آمریکایی که در زندان‌های طالبان‌ نگه‌داری می‌شوند با این گروه گفت‌وگو کند.

او افزود، تعامل با طالبان زمینه را برای مبارزه با تروریسم در افغانستان فراهم خواهد ساخت و موضوعات حقوق بشری نیز در دستور کار واشینگتن قرار دارد.

به باور پاپتل، تعامل با طالبان نه تنها برای حفظ منافع ملی آمریکا بلکه برای حمایت از شهروندان افغانستان نیز ضروری است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی از تعامل با طالبان خبر می‌دهد که طی ماه‌های اخیر نگرانی‌ها از فعالیت گروه «داعش خراسان» تحت حاکمیت طالبان افزایش یافته است.

پیش‌تر وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش سالانه خود از ادامه‌ نقض گسترده حقوق بشر به ویژه حقوق زنان، تحت حاکمیت طالبان در افغانستان خبر داد.

وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه 3 ثور (اردیبهشت)، گزارش سالانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر در سال 2023 در جهان را منتشر کرد و در بخشی از آن نوشت، طالبان به نقض حقوق بشر از جمله قتل، شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه شهروندان ادامه داده است.

این وزارت تاکید کرد که تصمیمی برای به‌رسمیت شناختن طالبان ندارد.

با این‌که نزدیک به سه سال از تسلط طالبان بر افغانستان می‌گذرد اما تا کنون هیچ کشوری دولت این گروه را به‎رسمیت نشناخته است.

برخی کشورها از جمله روسیه، چین، ایران پاکستان و شماری از کشورهای دیگر منطقه روابط نزدیک با طالبان دارند و برخی از آن‌ها نیز روابط تجارتی خود با طالبان را افزایش داده‌اند.

خبرگزاری «تاس» روسیه، دوشنبه 13 حمل (فروردین) به نقل از وزارت خارجه این کشور نوشت: «موضوع لغو وضعیت گروه طالبان به‌عنوان یک سازمان تروریستی در وزارت خارجه، وزارت عدلیه و سایر نهادهای تخصصی این کشور در حال بررسی است.»

بر بنیاد گزارش، «رهبری عالی سیاسی کشور» در این پیوند تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد کرد.

روسیه طی دو سال گذشته روابط نزدیک با طالبان داشت؛ سفارت مسکو در کابل فعال است و طالبان نیز در روسیه سفارت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید