وضعیت حقوق بشر در افغانستان توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل‌ متحد بررسی شد

نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل: افغانستان تحت سلطه طالبان به سرکوب‌گرترین کشور برای حقوق زنان در جهان تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست روز دوشنبه 10 ثور حمل (فروردین) وضعیت حقوق بشر در افغانستان را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش «فاکس نیوز»، در این نشست از طالبان افغانستان به دلیل «نقض حقوق بشر» انتقادهایی شد و واشنگتن این گروه را به محروم کردن زنان و دختران از حقوق اساسی شان متهم کرد.

بر بنیاد گزارش فاکس نیوز، در این نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، هیچ یک از اعضای گروه طالبان حضور نداشتند، زیرا که حکومت طالبان از سوی این نهاد بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است.

در نبود نماینده‌ای از طالبان، سفیر منصوب شده توسط دولت قبلی افغانستان، کشور افغانستان را در این نشست نمایندگی کرد.

نصیراحمد اندیشه، فرستاده دایمی افغانستان در این سازمان گفت: «افغانستان زیر اداره طالبان سرکوب‌گرترین کشور برای حقوق زنان در روی جهان است. زنان و دختران نبود حقوق مساوی و تاثیرات منفی درگیری‌های پی‌هم را تجربه می‌کنند.»

بریتانیا و بلژیک نیز سوالاتی را در مورد رفتار طالبان با زنان مطرح کرده و از آن انتقاد کردند.

به باور فرستاده‌های برخی کشورها که در این نشست شرکت کرده بودند، محدودیت‌ها بر آموزش و کار زنان و دختران، نبود یک دولت همه‌شمول، بازداشت‌های خودسرانه و شکنجه فعالان مدنی و مقام‌های دولت پیشین از سوی طالبان، نقض حقوق کودکان و تهدیدهای امنیتی از جمله مواردی هستند که افغانستان با آن‌ روبه‌رو است.

در این نشست تاکید شد که «هرگونه تعامل با طالبان باید مشروط بر رعایت حقوق بشر و تشکیل حکومت فراگیر و مردمی باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید