وزارت مهاجرین طالبان: بازگشت دو هزار و 500 مهاجر افغانستانی طی یک روز از ایران

ایران روند اخراج مهاجرین افغانستانی را آغاز کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان طالبان از بازگشت اجباری و داوطلبانه بیش از دو هزار و 500 مهاجر افغانستان طی یک روز از ایران خبر داد.

وزارت مهاجرین طالبان، شنبه هشتم ثور (اردیبهشت)، با نشر یک اعلامیه در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت، دو هزار و 522 مهاجر افغانستانی طی یک روز از مرز اسلام قلعه در ولایت (استان) هرات وارد کشور شدند.

بر بنیاد این اعلامیه، در میان بازگشت‌کنندگان 25 کودک بی‌سرپرست نیز حضور دارند که برای شناسایی خانواده‌هایشان به موسسه «وار چایلد» معرفی شدند.

اعلامیه افزود، شماری از کسانی که از ایران بازگردانده شدند نیازمند کمک‌ شناخته شده و سازمان بین‌المللی مهاجرت برای آن‌ها کمک‌های غذایی و غیرغذایی فراهم کرده است.

وزارت مهاجرین طالبان همچنین در یک اعلامیه جداگانه از اخراج هزار و 243 مهاجر افغانستانی دیگر طی دو روز گذشته از پاکستان خبر داد.

پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، به‌دنبال خروج نیروهای غربی از این کشور در اوت 2021، شمار مهاجران افغان در کشورهای همسایه به‌خصوص در ایران و پاکستان افزایش یافت.

ایران و پاکستان مقصد اصلی اکثر مهاجرین افغانستانی است که غیرقانونی وارد این دو کشور می‌شوند. گزارش‌ رسانه‌ها حاکی از آن است که طی دو سال گذشته شمار زیادی از شهروندان این کشور به ایران پناه برده‌اند.

از سوی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی و پاکستان، در کنار تلاش برای جلوگیری از ورود غیر قانونی مهاجرین، روند اخراج مهاجرین فاقد مدرک اقامت را آغاز کردند.

پیش‌تر خبرگزاری «ایرنا» گزارش داد، روح‌الله خضری‌پور، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی ولایت کرمان گفته است که طی سال گذشته 85 هزار اتباع افغان «فاقد مجوز قانونی» به کشورشان بازگردانده شده‌اند. مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی در ایران گفته است که «اکنون شرایط و امکان پذیرش جدید از مهاجران در کرمان وجود ندارد.»

با ادامه روند اخراج مهاجرین از ایران و پاکستان، «کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» نیز هفته پیش نگرانی خود را ابراز کرد. این نهاد از خطر اخراج «نظامیان پیشین» از ایران و پاکستان ابراز نگرانی کرده و خواستار همکاری سازمان ملل برای فراهم کردن زمینه حضور قانونی این افراد در کشورهای همسایه شد.

این کمیته که متشکل از نظامیان پیشین است، یک‌شنبه دوم ثور (اردیبهشت)، در یک اعلامیه نوشت در سه سال گذشته نظامیان پیشین که از ایران و پاکستان اخراج شدند توسط طالبان بازداشت و برخی از آن‌ها به قتل رسیده‌اند.

طالبان در کنار دیگر مشکلات با بحران بازگشت مهاجرین مواجه است و این گروه بارها خواستار توقف اخراج مهاجرین از کشورهای همسایه به‌ویژه ایران و پاکستان شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید