سازمان عفو بین‌الملل از طالبان خواست خبرنگاران را فورا آزاد کند

عفو بین‌الملل: طالبان همچنین باید فوراً تصمیم به تعلیق دو شبکه تلویزیونی خصوصی در افغانستان را لغو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به بازداشت سه خبرنگار توسط طالبان در ولایت خوست افغانستان، تاکید کرد که طالبان باید این خبرنگاران را «فوراً و بدون قید و شرط» آزاد کند.

در بیانیه سازمان عفو بین‌الملل که در «ایکس» نشر شده، آمده است: «طالبان باید فوراً و بدون قید و شرط سه خبرنگاری را که در 22 آوریل به طور خودسرانه در ولایت خوست بازداشت کردند، آزاد کند.»

در بیانیه آمده است: «طالبان حبیب الرحمن خبرنگاری که در اوایل ماه آوریل در ولایت غزنی به دلیل پخش موسیقی و اجازه دادن به شنوندگان زن برای شرکت در برنامه زنده، بازداشت شد را نیز باید آزاد کند. هیچ خبرنگاری نباید به خاطر انجام وظیفه‌اش به زندان بیفتد.»

در ادامه بیانیه آمده است: «طالبان همچنین باید فوراً تصمیم مبنی بر تعلیق دو شبکه تلویزیونی خصوصی در افغانستان را لغو کند.»

نیروهای طالبان در اوایل هفته جاری اسماعیل سعادت خبرنگار «رادیو ناز»، وحیدالله معصوم، خبرنگار «رادیو اقراء» و احسان الله تسل خبرنگار «رادیو خلکو غژ (صدای مردم)» را بازداشت کردند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان تایید کرد که سه خبرنگار را در خوست به علت پخش موسیقی در برنامه و تماس زنان در برنامه‌های تفریحی بازداشت کرده و آنان را به دادگاه معرفی خواهد کرد.

همچنان کمیسیون «رسیدگی به تخطی‌های رسانه‌ای» در حکومت طالبان اخیرا فعالیت دو شبکه تلویزیونی در افغانستان را ممنوع اعلام کرد.

بنا بر اعلام کمیسیون رسیدگی به تخطی‌های رسانه‌ای در حکومت طالبان، دلیل توقف فعالیت این دو شبکه تلویزیونی، «عدم توجه به توصیه‌های این کمیسیون و نادیده گرفتن اصول خبرنگاری» عنوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید