گزارش «اتحاد فعالان حقوق بشر» درباره تهدیدات علیه خبرنگاران و فعالان زن اهل افغانستان

این نهاد حقوق بشری افغانستانی از کمیشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد خواست که رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی این فعالان زن و خبرنگار را در اولویت قرار داده و انتقال فوری آنها به کشورهایی امن را تسهیل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نهاد «اتحاد فعالان حقوق بشر» گزارش داد که خبرنگاران و فعالان زن پناهجوی اهل افغانستان در کشورهایی نظیر پاکستان، ایران، ترکیه، و تاجیکستان طی سال‌های اخیر هدف تهدید، حمله، آزار و اذیت‌، و بازداشت‌های خودسرانه قرار گرفته‌اند.

این نهاد حقوق بشری با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد که این افراد به دلیل ترویج حقوق بشر، آزادی بیان و برابری جنسیتی، در معرض خطرات جدی مانند اخراج اجباری، آزار و اذیت، خشونت و حتی مرگ قرار دارند.

نهاد «اتحاد فعالان حقوق بشر» همچنان از جامعه بین‌المللی خواست تا به وضعیت این فعالان و خبرنگاران زن پناهجوی اهل افغانستان در این کشورها توجه شود.

در بیانیه به احمد هنایش، خبرنگاری از افغانستان اشاره شده است که اخیراً در پاکستان توسط افراد مسلح ناشناس هدف حمله قرار گرفته است.

این نهاد همچنان به ناپدید شدن عبدالوحید رسولی، مدیر پیشین کابل بانک و دو همکارش در اسلام‌آباد اشاره کرده و نسبت به وضعیت آنان ابراز نگرانی کرده است.

در این بیانیه از کمیشنری عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد خواسته شده تا رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی این افراد را در اولویت قرار داده و انتقال فوری آن‌ها به کشورهایی امن را تسهیل کند.

به گفته این نهاد، جامعه جهانی باید اقدامات «جدی‌تری» برای محافظت از این افراد انجام دهد.

قابل ذکر است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تعداد زیادی از خبرنگاران، فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زن و نظامیان سابق این کشور به کشورهای پاکستان، ایران، تاجیکستان و ترکیه پناه برده‌‌اند.

اخیرا با آغاز روند اخراج گسترده مهاجران افغانستانی از کشورهای ایران و پاکستان، نگرانی‌ها نسبت به اخراج این نظامیان، خبرنگاران و فعالان پناهجوی از این دو کشور همسایه افغانستان افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید