وزیر خارجه طالبان: نیازی به نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیست

متقی: شرایط افغانستان طوری حاکم نیست که نیاز به نماینده ویژه سازمان ملل باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان طی اظهاراتی گفت که نیازی به تعیین نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیست.

ضیاء‌احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان سه‌شنبه 4 ثور (اردیبهشت) از دیدار امیر‌خان متقی با ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه برای افغانستان در کابل خبر داده و گفت، متقی در این دیدار تاکید کرد که «شرایط افغانستان طوری حاکم نیست که نیاز به نماینده ویژه سازمان ملل باشد.»

متقی گفت که طالبان مشغول گفت‌وگو با سازمان ملل متحد است و پس از و‌ضاحت کافی در مورد آجندا و ترکیب نشست دوحه، موقف خویش را ابراز خواهند کرد.

در همین حال، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در این دیدار خواستار آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان توسط آمریکا شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دو ماه قبل در پایان نشستی که درباره افغانستان در دوحه برگزار شده بود، درباره تعیین یک نماینده ویژه برای تعامل جامعه جهانی با طالبان اعلام کرد که به مشورت‌های خود ادامه می‌دهد و در این زمینه تصمیم می‌گیرد.

گوترش در این نشست گفت: «تصمیم گرفته شد که یک روند جدی مشورتی را شروع کنم تا بررسی کنم که آیا شرایط برای تعیین یک نماینده جدید سازمان ملل متحد فراهم است.»

در آن زمان سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه در واکنش به سخنان گوترش اعلام کرد که گزینش نماینده خاص سازمان ملل برای افغانستان، پذیرفتنی نیست.

انتقاد از رایزنی سازمان ملل با طالبان

این اظهارات گوترش واکنش‌های برخی مخالفان طالبان و نهادهای بین‌المللی را نیز به همراه داشت.

هیدر بار، معاون بخش حقوق زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر از سخنان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل مبنی بر مشورت با طالبان برای تعیین نماینده ویژه در امور افغانستان انتقاد کرد.

هیدر بار در صفحه «ایکس» خود نوشت: «این نوع برخورد با طالبان باعث می‌شود فعالان حقوق بشر درباره تعهد سازمان ملل متحد تردید کنند.»

معاون بخش حقوق زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر نوشت: «شنیدن این‌که گوترش می‌گوید باید دید که چه کسی می‌تواند نماینده ویژه‌ باشد که آن را برای طالبان جذاب کند، نگران‌کننده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید