افزایش نگرانی‌ها نسبت به اخراج نظامیان پیشین افغانستان از ایران و پاکستان

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان»: کشورهای مهاجرپذیر برای نظامیان پیشین ویزای بشردوستانه صادر کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» از خطر اخراج «نظامیان پیشین» از ایران و پاکستان ابراز نگرانی کرد و خواستار همکاری سازمان ملل برای فراهم کردن زمینه حضور قانونی این افراد در کشورهای همسایه شد.

این کمیته که متشکل از نظامیان پیشین است یک‌شنبه 2 ثور (اردیبهشت)، در یک اعلامیه نوشت، در 3 سال گذشته نظامیان پیشین که از ایران و پاکستان اخراج شدند توسط طالبان بازداشت و برخی از آن‌ها به قتل رسیده‌اند.

بر بنیاد اعلامیه، تعدادی از نظامیان پیشین نیز پس از اخراج‌ از ایران و پاکستان توسط طالبان به بازداشت و به مکان‌های نامعلوم انتقال یافته‌اند.

اعلامیه علاوه کرد، آن عده از نظامیانی که در طرح سرشماری اتباع خارجی در ایران شرکت کرده بودند از این‌که جمهوری اسلامی آدرس و مشخصات آن‌ها را در اختیار طالبان قرار دهد، نگران‌ هستند.

این کمیته از سازمان ملل خواست تا در هماهنگی با کشورهای ایران و پاکستان زمینه حضور قانونی آن‌ها را به عنوان مهاجر در این دو کشور فراهم سازد و این کشورها نیز دست از «آزار و اذیت و اخراج» نظامیان پیشین بردارند.

در اعلامیه خطاب به کشورهای مهاجرپذیر نیز آمده است همانگونه که برای دیگر شهروندان آسیب‌پذیر افغانستانی ویزای بشردوستانه صادر شده برای نظامیان به ‌ویژه زنان نظامی نیز ویزای بشردوستانه صادر کنند.

«کمیته حمایت از نظامیان پیشین افغانستان» همچنان از نهادهای مدافع حقوق نظامیان نیز خواست مقابل نقض حقوق انسانی، بازداشت‌های غیرقانونی و کشتار آن‌ها توسط طالبان خاموش نباشند و طی یک برنامه منظم از نظامیان پیشین حمایت کند.

بنا به گزارش‌ها، ایران و پاکستان طی روزهای گذشته روند اخراج مهاجرین غیرقانونی افغانستانی را سرعت بخشیده است.

پیش‌تر رسانه‌های پاکستانی گزارش دادند که طی 10 روز گذشته، دست‌کم هشت هزار و 581 مهاجر اهل افغانستان از این کشور اخراج شده‌اند.

شبکه «سما تی‌ وی»، دوشنبه 27 فروردین گزارش داد، مهاجران اخراج‌شده شامل 310 خانواده بودند که با استفاده از 287 موتر (خودرو) به افغانستان بازگردانده شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید