قتل مرموز زنان زیر حاکمیت طالبان؛ دو زن در کاپیسا تیرباران شدند

سوتیتر: یک زن و کودک شش ساله‌اش در ولایت فاریاب توسط یک سارق مسلح به قتل رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

طی ماه‌های اخیر قتل مرموز زنان افغانستانی بگونه بی‌پیشنه افزایش یافته است و در تازه‌ترین مورد افراد مسلح ناشناس دو زن را در شمال شرق این کشور تیرباران کردند.

مقام‌های محلی طالبان در ولایت (استان) کاپیسا در شمال شرق افغانستان، از تیرباران دو زن از سوی افراد مسلح ناشناس در اینولایت خبر دادند.

فرمانده پلیس طالبان در کاپیسا، شنبه 1 ثور (اردیبهشت)، در یکخبرنامه اعلام کرد دو زن در روستای «پاچاقوم حسن‌آباد» در ولسوالی(شهرستان) «اله‌سای» به‌دست افراد مسلح ناشناس به قتل رسیدند.

بر اساس این بیانیه، طالبان عاملان این حمله را شناسایی کرده و وعده داد آن‌ها را به‌زودی بازداشت خواهد کرد. اطلاعاتی درباره انگیزهاین قتل‌ها منتشر نشده است.

بر بنیاد گزارش رسانه‌های افغانستان، دو هفته قبل نیز، یک زن در ولسوالی «گرزیوان» ولایت فاریاب در شمال غرب این کشور از سوی یک سارق مسلح با شلیک گلوله به قتل رسید.

گزارش‌ها حاکی است این زن «خیرالنسا» نام دارد و زمانی توسط یک سارق مسلح به نام «صدام» به قتل رسید که شوهرش برای ادای نماز به مسجد رفته بود و فرد سارق پس از واردشدن به خانه آن‌ها به وی شلیک کرده است.

طالبان تا کنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

همچنان در اول حمل (فروردین)، جسد سر بریده شده‌ای یک زن 28 ساله و پسر 6 ساله‌اش در روستای «چقماق» ولسوالی «حضرت‌سلطان»ولایت سمنگان در شمال این کشور پیدا شد.

روزنامه «هشت صبح» به نقل از منابع محلی گزارش داد که این زن جوان و پسرش بگونه مرموز توسط افراد ناشناس به قتل رسیده‌اند.

منابع در گفت‌وگو با این رسانه، گروه طالبان را به دست داشتن در قتل این زن جوان و پسرش متهم کرده و افزود برادر او نیز 3 سال قبل توسط طالبان به قتل رسیده بود.

در سنبله (شهریور) سال گذشته پس از قتل مرموز «حورا سادات»، یکی از یوتیوبران جوان و مشهور این کشور در حوزه هجدهم شهر کابل، «جنبش زنان مقتدر افغانستان» طالبان را به دست داشتن در «قتل‌های زنجیره‌ای و مرموز زنان» متهم کرد.

این جنبش در یک اعلامیه مدعی شدند که طی دو سال گذشته ده‌ها زن فعال در کابل و ولایت‌های کشور بگونه هدفمند از سوی طالبان هدف قرار گرفته شده‌اند.

جنبش زنان مقتدر در این اعلامیه فهرست اسامی 18 زن را ذکر کرد و نوشت، این فعالان حقوق زن و زنان فعال طی دو سال گذشته توسط اعضای طالبان در ولایت‌های مختلف بگونه مرموز به قتل رسیده‌اند.

اما طالبان تا کنون در پیوند به قتل زنجیره‌ای و مرموز زنان ابراز نظر نکرده است.

پس از سقوط حکومت پیشین طالبان محدودیت‌های گسترده را علیه زنان در افغانستان وضع کرده و این گروه همواره به سرکوب فعالان و مدافعان حقوق زنان متهم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید