«یوناما»: میلیون‌ها نفر در سال 2024 در افغانستان با ناامنی غذایی رو‌به‌رو خواهند شد

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) در گزارشی هشدار داد که حدود 15.8 میلیون نفر در افغانستان در سال 2024 با بحران و ناامنی غذایی روبه‌رو خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد در گزارش جدیدی هشدار داد که هم‌اکنون میلیون‌ها انسان در افغانستان قادر به پرداخت هزینه‌ غذای خود نیستند و با گرسنگی و سوءتغذیه مواجه هستند.

دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد «یوناما» در گزارشی که پنج‌شنبه 30 حمل (فروردین) نشر شد، هشدار داد که حدود 15.8 میلیون نفر در افغانستان در سال 2024 با بحران و ناامنی غذایی روبه‌رو خواهند شد.

یوناما به نقل از نظرسنجی موسسه‌ «گالوپ» اعلام کرد: «95 درصد مردم افغانستان خود را در رنج می‌دانند و میانگین امید به زندگی در پنج سال گذشته کاهش یافته است.»

ایندریکا راتوت، هماهنگ‌ کننده‌ کمک‌های بشردوستانه‌ سازمان ملل متحد در افغانستان تاکید کرد: «لازم است که در تعهد خود به احترام به حقوق بشر، برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان در سال 2024 عمل کنیم.»

وی زلزله هرات و اخراج و بازگشت مهاجران از کشورهای همسایه را از عوامل افزایش بحران انسانی در افغانستان خوانده و از جامعه بین‌الملل خواست تا در حمایت از مردم این کشور مشارکت کنند.

از سوی دیگر، جاری شدن سیل در 20 ولایت افغانستان باعث وخامت بحران انسانی در این کشور شده است.

پیش‌تر وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث طالبان اعلام کرد که در نتیجه سیلاب‌های اخیر در افغانستان، 66 نفر جان باخته و 36 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

همچنان بر اساس گزارش‌های اولیه ریاست‌های مقابله با حوادث، طی چند روز گذشته از اثر سرازیر شدن سیلاب‌ها در افغانستان، در حدود 600 راس مواشی تلف شده و به تعداد 1235 باب منزل مسکونی به طور کلی و جزئی آسیب دیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید