چین: طالبان به نگرانی‌های جامعه جهانی درباره تشکیل حکومت فراگیر پاسخ دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوشیایو یونگ، نماینده ویژه چین در امور افغانستان، با «منطقی» خواندن نگرانی‌های جامعه جهانی مبنی بر تشکیل حکومت فراگیر از سوی طالبان در افغانستان، خواستار پاسخ‌گویی این گروه شد.

نماینده ویژه چین در امور افغانستان، چهارشنبه 29 حمل (فروردین)، در نشست «سازوکار ارتباطی و همکاری چین با افغانستان» که با حضور نمایندگان وزارت خارجه طالبان در بیجینگ برگزار شد این اظهارات را بیان کرد و گفت طالبان باید به این نگرانی‌ها پاسخ دهد.

به گفته یونگ، در این نشست جین سونگ، رئیس بخش آسیایی وزارت خارجه چین با ذاکر جلالی، رئیس بخش آسیایی وزارت خارجه طالبان در پیوند به کمک‌های بشردوستانه و «همکاری عملی» در زمینه‌های مختلف گفت‌وگو کردند.

مقامات چینی در این نشست افزودند که این کشور در امور داخلی افغانستان مداخله نمی‌کند و به «انتخاب مستقل مردم» می‌گذارد.

یونگ همچنان در مورد مسدودشدن دارایی‌های افغانستان خاطر نشان کرد: «تحریم‌های یک‌جانبه و مسدود کردن دارایی‌های افغانستان، رنج مردم این کشور را تشدید کرده است.»

این در حالی است که جامعه جهانی بارها بر تشکیل حکومت فراگیر و همه‌شمول در افغانستان تاکید کرده‌ است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری پنج‌شنبه 28 جدی (دی) بر ضرورت تشکیل حکومت فراگیر توسط طالبان با مشارکت تمام اقوام در افغانستان تاکید کرد.

لاوروف همچنان از طالبان خواست تا با گروه‌های مخالف‌ خود از جمله «جبهه مقاومت ملی» به رهبری احمد مسعود ارتباط برقرار کند.

وزیر خارجه روسیه در این نشست گفت، به طالبان توصیه می‌شود نیروهای سیاسی دیگر را به ساختار حاکم دعوت کند.

طالبان تا کنون به این خواسته جامعه جهانی پاسخی روشن ارائه نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید