سنتکام: حمله مرگبار سال 2021 هنگام روند تخلیه در فرودگاه کابل قابل پیش‌گیری نبود

برخی نظامیان آمریکایی مدعی شدند که فردی مشکوک را دیدند که احتمالا مهاجم انتحاری بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» با نشر یافته‌های یک تحقیق جدید عامل حمله انتحاری در اوت 2021 در میدان هوایی (فرودگاه) کابل را «عبدالرحمان اللوگری» معرفی کرد و این حمله را غیرقابل پیش‌گیری خواند.

«اسوشیتدپرس»، دوشنبه 27 حمل (فروردین)، نوشت، یافته‌های این تحقیق اظهارات برخی از مقامات نظامی ایالات متحده مبنی بر این‌که عامل انتحاری قبل از انجام حمله شناسایی شده بود و این حمله قابل پیش‌گیری بود را رد کرده است.

بر بنیاد گزارش، عامل انتحاری میدان هوایی کابل در جریان روند تخلیه نظامی آمریکا و متحدانش، «عبدالرحمن اللوگری» از اعضای «داعش» بود که هنگام تسلط طالبان بر کابل از زندان آزاد شده بود.

در پی این حمله مرگ‌بار در مقابل دروازه میدان هوایی کابل دست‌کم 13 سرباز آمریکایی و بیش از 170 غیرنظامی کشته شدند.

کشته‌شدن سربازان آمریکایی و اظهارات برخی از نظامیان از جمله تیلر ورگاس اندورس، تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا که در این حمله زخمی شده بود انتقادات گسترده را در کانگرس ایالات متحده به همراه داشت.

پیش‌تر تیلر ورگاس، در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، او و همکارانش یک فرد مشکوک را دیدند که احتمالا مهاجم «داعش» بود و ممکن بود جلوی این حمله گرفته شود، اما در آن زمان درخواست‎‌ها برای اقدام رد شد.

بر بنیاد یافته‌های تحقیقات جدید، فردی که نیروهای آمریکایی به آن مشکوک بودند ممکن است عامل انتحاری باشد، مهاجم انتحاری نبود.

یک عضو تیم تحقیق گفته است: «در بیش از دو سال گذشته برخی نظامیان ادعا کرده‌اند که گویا آنان مهاجم انتحاری را زیر رصد داشتند و می‌توانستند با از بین بردن وی از حمله جلوگیری کنند. اکنون می‌دانیم که این ادعاها درست نیست.»

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد فردی که نیروهای آمریکایی به آن مظنون بودند از ساعت 7 تا 10 صبح در نزدیک دروازه میدان هوایی کابل دیده شد و پس از آن دیده نشد، در حالی این حمله حدود 7 ساعت پس از آن انجام شد.

گزارش همچنان علاوه کرد که این حمله انتحاری قابل پیش‌گیری نبود و مشخصات مهاجم احتمالی مبهم بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید