طالبان از نصب 80 هزار دوربین مداربسته در کابل براى «جلوگیری از جرایم» خبر داد

با نصب دوربین‌های مداربسته شهروندان زیادی از آن استقبال کرده ولی برخی دیگر نسبت به نقض حریم خصوصی‌شان از سوی طالبان نگرانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت داخله (کشور) دولت طالبان از نصب بیش از 80 هزار دوربین مداربسته برای «جلوگیری از جرایم جنایی» در شهر کابل پایتخت افغانستان خبر داد.

قانع جمعه 24 حمل (فروردین)، به شبکه «طلوع نیوز» با اشاره به اینکه این دوربین‌ها در نقاط «مهم و شلوغ» کابل نصب شده‌ است، افزود: «دوربین‌ها یک پوشش امنیتی خوب به ما داده است و توسط آنها ماتوانستیم بعضی مجرمین را به‌موقع بگیریم و از بعضی رویدادها جلوگیری کنیم.»

به گفته قانع، طالبان در تلاش‌اند تا دوربین‌های مداربسته را در کابل و ولایت‌های دیگر افزایش دهند.

بر بنیاد گزارش‌ها، این دوربین‌های مداربسته در یک سیستم مرکزی در فرماندهی امنیت طالبان در کابل وصل است و از آنجا رصد می‌شوند.

برخی از کارشناسان نظامی و شهروندان افغانستان نصب این دوربین‌ها را در کاهش جرایم جنایی مثبت ارزیابی کردند و گفته‌اند این کار سبب جلوگیری از سرقت، ترور و بی‌نظمی در شهر خواهد شد.

اما شماری دیگری از شهروندان از نقض حریم خصوصی‌شان توسط دولت طالبان نگران‌اند و تاکید دارند که ممکن است به حریم خصوصی آنها احترام گذاشته نشود.

با شروع نصب دوربین‌های مداربسته توسط طالبان همچنان نگرانی‌ها از بازداشت مخالفان این گروه از جمله زنان معترض و فعالان مدنی نیز مطرح شده است.

سازمان عفو بین‌الملل سال گذشته، با انتقاد از نصب دوربین‌های مداربسته توسط طالبان این اقدام را «نقض حقوق اساسی» شهروندان کشور خواند.

مت محمودی مشاور عفو بین الملل در زمینه هوش مصنوعی و حقوق بشر نوشت: «اجرای چنین معماری گسترده‌ از نظارت جمعی به بهانه «امنیت ملی» ایجاد الگویی برای ادامه سیاست سختگیرانه طالبان است که حقوق اساسی مردم افغانستان به ویژه زنان، را در جاهای عمومی، نقض می‌کند.»

دو سال قبل پس از آنکه مرکز آموزشی «کاج» در غرب کابل، هدف حمله «داعش خراسان» قرار گرفت، طالبان از شهروندان خواست بر سر دروازه‌های‌شان دوربین‌های مداربسته نصب کنند.

از آن زمان نیز نصب دوربین‌ها در سطح کابل توسط دولت طالبان آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید