«دیلی میل»: مشاور بلینکن درباره جریان خروج از افغانستان اظهار بی‌اطلاعی کرد

درک شولت، مشاور وزیر خارجه آمریکا در نشست کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، سوال‌ها در مورد خروج پر هرج و مرج آمریکا از افغانستان را با «به یاد نمی‌آورم» و «جزئیات را نمی‌دانم» پاسخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «دیلی میل» به ساعت‌ها شهادت پشت درهای بسته مشاور آنتونی بلینکن در مجلس نمایندگان آمریکا دست یافته است.

روزنامه «دیلی میل» گزارش داد، درک شولت، مشاور وزیر خارجه آمریکا در نشست پنج‌شنبه 23 حمل (فروردین) کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، اکثر سوال‌ها در مورد خروج پر هرج و مرج آمریکا از افغانستان را با «به یاد نمی‌آورم» و «جزئیات را نمی‌دانم» پاسخ داد.

بر اساس این گزارش، شولت در این نشست گفت که نمی‌تواند همتایان خارجی که در جریان تخلیه از افغانستان با آنها کار کرده است را به خاطر بیاورد.

در گزارش آمده است: «او همچنین نمی‌توانست به خاطر بیاورد که آیا وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه، در برنامه تخلیه نقش داشته است یا نه.»

شولت همچنین برنامه‌ای که توسط «دفتر امنیت دیپلماتیک» برای دولت بایدن تهیه و ارائه شده بود و در آن به چالش‌های حفظ سفارت آمریکا در کابل پرداخته شده بود را به یاد نمی‌آورد.

در این گزارش آمده است که پاسخ‌های شولت، مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان را بسیار خشمگین کرد، به طوری که او پاسخ‌های شولت را «فراموشی ساختگی» عنوان کرد.

شولت سال‌ها بازیگر کلیدی سیاست خارجی دموکرات‌ها بوده است. او در دولت اوباما در پنتاگون، وزارت امور خارجه و کاخ سفید کار کرده و بعد از آن، نقش مشاور در وزارت امور خارجه در دولت بایدن را به عهده گرفت.

گفتنی است که به تاریخ 13 حمل (فروردین) کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی دلایل جو بایدن برای خروج از افغانستان را «نامعتبر» خواند.

این گزارش پس از نشست و شهادت افرادی‌ که از نزدیک شاهد روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بودند، نشر شد و در آن آمده است که «هیچ یک از دلایل ارائه شده از سوی جو بایدن در مورد خروج [نیروهای] آمریکا از افغانستان دقیق نبوده است.»

کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا همچنان در این گزارش از دولت بایدن به‌دلیل تاخیر در تخلیه همکاران افغان انتقاد کرده و نوشت: «هزاران نفر از همکاران افغان را در افغانستان یا کشورهای ثالث سرگردان گذاشته است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید