سازمان جهانی بهداشت از وابستگی 18 میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بهداشتی خبر داد

پس از تسلط طالبان بر افغانستان بحران انسانی تشدید یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان جهانی بهداشت از وابستگی 18 میلیون نفر در افغانستان به کمک‌های بهداشتی (صحی) خبر داد و دسترسی به خدمات بهداشتی در این کشور را یک مسأله‌ مبرم و فوری خواند.

سازمان جهانی بهداشت، یک‌شنبه 19 حمل (فروردین) به مناسبت «روز جهانی بهداشت» با نشر ویدیویی به دسترسی عادلانه شهروندان به خدمات بهداشتی در این کشور تاکید کرد.

جمشید تنولی، سرپرست دفتر سازمان جهانی بهداشت در این ویدیو به ادامه حمایت این سازمان و همکارانش از سیستم بهداشتی در افغانستان خبر داد.

او افزود سازمان جهانی بهداشت و همکارانش به حمایت خود ادامه خواهند داد تا اطمینان حاصل شود که تمام شهروندان به‌ویژه زنان و کودکان به صورت منصفانه به خدمات بهداشتی دسترسی دارند.

تنولی با اشاره به اخراج مهاجرین افغانستانی از کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان علاوه کرد، هجوم مهاجرین سیستم بهداشتی شکننده این کشور را بیشتر تحت فشار قرار داده و نیاز به سیستم بهداشتی مقاوم و پاسخ‌گو را برجسته ساخت.

پس از تسلط طالبان بحران انسانی در افغانستان افزایش یافته و بر اساس گزارش صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، بیش از 9 میلیون نفر در این کشور به امکانات بهداشتی دسترسی ندارند.

پیش‌تر سازمان جهانی بهداشت برای فراهم‌سازی دارو و حمایت از شفاخانه‌ها در افغانستان 185 میلیون دالر درخواست کرد.

تدروس ادهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت سال گذشته در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که در حال حاضر 13 میلیون نفر در افغانستان در ناامنی غذایی به سر می‌برند و این مبلغ پول را برای کمک به این وضعیت، مخصوصا برای جلوگیری از سوء‌تغذیه کودکان درخواست کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید