بازداشت اعضای «مقاومت افغانستان» در ایران؛ تهران می‌گوید «داعشی» هستند

ایرنا: افراد بازداشت‌شده قصد عملیات انتحاری در عید فطر را داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن‌که نیروی انتظامی ایران از بازداشت سه عضو گروه «داعش» در استان البرز این کشور خبر داد، اعضای «جبهه مقاومت ملی» افغانستان مدعی‌‌ شدند که افراد بازداشت‌شده اعضای این جبهه‌ هستند و ارتباطی با «داعش» ندارند.
خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) شنبه 18 حمل (فروردین)، به نقل از سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی (پلیس) ایران نوشت «محمد ذاکر» مشهور به «رامش» عضو ارشد و سرتیم عملیات تروریستی «داعش» با دو عضو دیگر این گروه در ماهدشت کرج بازداشت شدند.
منتظرالمهدی مدعی شد که دستگیرشدگان «قصد انجام عملیات انتحاری» در عید فطر پیش رو را داشتند. اما رسانه‌های افغانستان به نقل از اعضای «جبهه مقاومت ملی» تحت رهبری احمد مسعود، گزارش داده‌اند که این افراد، پسران خیرمحمد خیرخواه، از فرماندهان این جبهه هستند که سال گذشته در درگیری با طالبان در منطقه اندراب ولایت (استان) بغلان کشته شد.
روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان به نقل از منابع نزدیک به «جبهه مقاومت» نوشت که «رامش» پسر‌اندر (ناپسری) خیرمحمد خیرخواه است و دو نفر دیگر که با وی بازداشت‌شده به ‌نام‌های مجتبا و یما پسران خیرخواه هستند که پس از کشته‌شدن پدرشان به ایران رفته بودند.
گزارش‌ها حاکی است که آن‌ها از ترس انتقام‌‌گیری طالبان به ایران پناه برده بودند.
همزمان روزنامه «هشت صبج» نیز به نقل از منابع در «جبهه مقاومت» نوشت دو پسر فرمانده سابق اعضای این جبهه بر اساس اطلاعات «نادرست و برنامه‌ریزی شده» از سوی پلیس ایران بازداشت شده‌اند.
بر اساس این گزارش، یکی از افراد بازداشت شده ذاکر اندرابی، مسئول اکمالات جبهه مقاومت ملی در اندراب‌ها است که در تاجیکستان زندگی می‌کند و به تازگی برای اشتراک در مراسم جنازه مادرش به ایران رفته بود.
منبع علاوه کرده است که «جبهه مقاومت» به زودی موقف رسمی خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد.
جمهوری اسلامی تا کنون به گزارش‌های رسانه‌های افغانستان و ادعاهای مطرح شده در زمینه بازداشت‌شدگان واکنش نشان نداده است.
پس از آن‌که گروه «داعش خراسان» مسئولیت حمله در تالار کنسرت‌های مرکز تجاری «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو، پایتخت روسیه را برعهده گرفت، نگرانی‌ها از افزایش فعالیت‌های این گروه در منطقه افزایش یافته است.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید