پیام عید رهبر طالبان: خواستار «روابط نیک» با کشورها هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر، خواستار «روابط نیک» با کشورها شد.

در این پیام که توسط ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، شنبه 18 حمل (فروردین)، نشر شد بر مسائل مختلفی از جمله گسترش روابط با کشورها، تامین امنیت، بهبود وضعیت اقتصادی و «تنفیذ شرعت اسلامی» تاکید شده است.

در این پیام آمده است: «طالبان در چوکات خط مشی شرعی خویش، با هر کی روابط حسنه بر اساس احترام متقابل دارد و از هر جهتی نیزمی خواهد که این نیت و ارادۀ نیک امارت اسلامی را به دیده شک نبیند. قول و تعهد ما تعهد است.»

رهبر طالبان افزود به وزارت خارجه دستور داده تا با تمام کشورها به‌‌ویژه کشورهای اسلامی فضا اطمینان بهتر را ایجاد کند.

آخندزاده تاکید کرد: «روابط طالبان با تمام جهان اسلام بر اساس برادری استوار است، تمام مسلمانان برادران ما هستند، با توجه به این اصل ما باورهای مشترک دینی و عقیدتی داریم، منافع مشترک داریم که باید بر مبنای آن دیدگاه مشترک داشته باشیم.»

او همچنان از مسئولان و اعضای طالبان خواست از «ظلم اجتناب» کنند و فریاد شهروندان افغانستان را بشنوند زیرا آنها طی چندین سال گذشته مشکلات زیادی را متحمل شده‌اند.

پیش از این، رسانه‌های افغانستان بارها از بازداشت‌های خودسرانه شهروندان توسط استخبارات (اطلاعات) و وزارت امر به معروف طالبان و همچنان بدرفتاری نظامیان این گروه با شهروندان خبر داده است.

در پیام رهبر طالبان بدون اشاره به آموزش دختران، به تعلیم و آموزش دینی تاکید شده و آمده است: «وزارت معارف برای آموزش‌های دینی و عصری در تمام ولایات (استان‌ها) و ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) تشکیلات گسترده دارد و صدها مراکز دینی و علمی را فعال ساخته است.»

او همچنان مدعی شد که امنیت در افغانستان تامین شده است و از شهروندان خواست با نظامیان طالبان همکاری کنند.

پیش‌تر در فایل صوتی منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان که سوی تلویزیون ملی تحت نظارت این گروه منتشر شد آمده که جنگ طالبان با تصرف کابل پایان نیافته است و این گروه برای «تطبیق شریعت» باز هم خواهد جنگید.

در این فایل صوتی خطاب به جامعه غرب گفته شده است: «20 سال با شما جنگیدیم، 20 سال دیگر نیر خواهیم جنگید» تا شریعت را بر روی زمین تطبیق کنیم.

به رغم این‌که برخی کشورهای منطقه روابط نزدیک با طالبان دارند، اما با گذشت نزدیک به سه سال از تسلط این گروه بر افغانستان، تا کنون هیچ کشوری بگونه رسمی حکومت این گروه را به‌رسمیت نشناخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید