نماینده آمریکا در شورای امنیت: دختران افغانستان قربانی «خشونت و ازدواج اجباری» هستند

نماینده سوئیس در شورای امنیت: تبعیض علیه زنان امدادرسان در افغانستان به ارایه کمک‌ها به کودکان تاثیر گذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده ایالات متحده در شورای امنیت سازمان ملل گفت، دختران افغانستان با «ازدواج اجباری و زودهنگام» و خشونت‌های سیستماتیک روبرو هستند.

نماینده آمریکا در شورای امنیت، چهارشنبه 15 حمل (فروردین) در نشست این شورا که در مورد «کودکان و درگیری‌های مسلحانه در جهان» برگزار شد گفت، پسران جوان در افغانستان به عنوان «کودک سرباز» استخدام می‌شوند.

او توضیح داد: «در افغانستان، دختران با ازدواج زودهنگام و اجباری، خشونت جنسیتی و تبعیض سیستماتیک، از جمله در حوزه آموزش روبرو هستند. این در حالی است که پسران جوان نیز به عنوان کودک سرباز استخدام می‌شوند.»

نیکولا دی ریویر، نماینده فرانسه نیز در این نشست گفت، به دلیل تبعیض جنسیتی در برابر زنان در افغانستان، امدادگران با مشکل روبرو هستند، او تاکید کرد زنان و کودکان به این کمک‌ها نیاز دارند.

نماینده سوئیس در شورای امنیت نیز تایید کرد که وجود تبعیض سیستماتیک علیه زنان امدادرسان تحت حاکمیت طالبان، بر ارائه خدمات به کودکان نیز تاثیر گذاشته است.

در این نشست ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور کودکان و جنگ و تد چایبان، معاون مدیر اجرایی یونیسف گزارش‌های خود در پیوند به وضعیت کودکان را ارائه کردند.

پیش‌تر رینا امیری، نماینده‌ ویژه ایالات متحده در امور زنان و حقوق‌بشر در افغانستان، مسدود ماندن مدارس (مکاتب) دخترانه در این کشور را «دلخراش» و وضعیت فوق‌العاده برای زنان جهان خواند.

امیری، سه‌شنبه 29 حوت (اسفند)، در نشستی که تحت عنوان «بازسازی امنيت از ديدگاه زنانی كه تحت سلطه طالبان زندگی می كنند» گفت، دروازه‌های مدارس افغانستانی در حالی بازگشایی خواهند شد که دختران هنوز نمی‌توانند آموزش ببینند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید