سازمان همکاری شانگهای: طالبان به تعهدات خود در مبارزه با تروریسم عمل کند

مشاور امنیت ملی هند: دهلی‌ نو نگران حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان همکاری شانگهای، فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان را تهدید جدی علیه کشورهای عضو این سازمان منطقه‌ای خواند و از طالبان خواست به تعهدات خود در زمینه مبارزه با تروریسم عمل کند.

خبرگزاری «تاس» نوشت، نشست سازمان همکاری شانگهای برای بررسی وضعیت افغانستان در شهر آستانه قزاقستان برگزار شد.

بخش مطبوعات شورای امنیت ملی روسیه چهارشنبه‌ شب، 15 حمل (فروردین) به نقل از بیانیه این سازمان نوشت، اعضای سازمان خواستار جلوگیری فعالیت‌های سازمان‌های تروریستی در افغانستان شده‌اند.

در بیانیه آمده است: «هیأت این سازمان از طالبان خواست تا به تعهدات خود در زمینه مبارزه با تروریسم، به‌ویژه در جلوگیری از فعالیت‌ سازمان‌های تروریستی بین‌المللی و سایر گروه‌های مستقر در خاک افغانستان که تهدیدی جدی برای فضای سازمان همکاری شانگهای هستند، عمل کنند.»

آجیت دوال، مشاور امنیت ملی هند در این نشست، بر تشکیل دولت فراگیر و حفظ حقوق زنان و اقلیت‌ها در افغانستان تاکید کرد و آن را از اولویت‌های فوری این سازمان عنوان کرد.

او همچنان با ابراز نگرانی هند از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان افزود، حملات فرامرزی از سوی هر گروه، با هر انگیزه و در هر جایی که صورت گیرد غیرقابل توجیه است.

این در حالی است که طی روزهای اخیر نگرانی‌ها از افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی به‌ویژه «داعش خراسان» تحت حاکمیت طالبان به بالاترین سطح رسیده است.

اسفندیار میر، کارشناس ارشد انستیتوت (موسسه) صلح ایالات متحده، افغانستان را «پایگاه اصلی» شاخه خراسان گروه «داعش» در خاورمیانه خواند.

فرانک‌ مک‌کنزی، رئیس پیشین فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» نیز در گفت‌وگو با «ای‌بی‌سی‌ نیوز» از رشد شاخه خراسان گروه «داعش» پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید