موسسه صلح آمریکا: پایگاه اصلی شاخه خراسان «داعش» در افغانستان است

اسفندیار میر: شاخه خراسان گروه «داعش» به بخش‌های از اروپا نیز رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسفندیار میر، کارشناس ارشد انستیتوت (موسسه) صلح ایالات متحده، افغانستان را «پایگاه اصلی» شاخه خراسان گروه «داعش» در خاورمیانه خواند.

موسسه صلح آمریکا، دوشنبه شب، 13 حمل (فروردین)، به نقل از این کارشناس ارشد خود نوشت، «داعش» با حمله به حومه مسکو خواست به جهان نشان دهد که این گروه توانایی «ضربه‌زدن به هر نقطه‌ای از جهان» را دارد.

بر بنیاد اظهارات اسفندیار، «داعش خراسان» شاخه افغانستانی این گروه در خاومیانه است که در اوایل 2015 ظهور کرد و از آن زمان تا کنون در منطقه فعالیت دارد.

او افزود آمریکا هنگام حضور در افغانستان می‌دانست که «داعش» به آن‌ها حمله می‌کند و در نهایت در میدان هوایی (فرودگاه) کابل هدف حمله قرار گرفت.

اسفندیار تاکید کرد شاخه خراسان گروه «داعش» به شدت پایدار است و پس از حمله بر کشورهای منطقه، اکنون به‌ بخش‌های از اروپا نیز رسیده است.

موسسه صلح در این گزارش خاطرنشان کرد «داعش خراسان» با انگیزه برتری‌جویی با طالبان رقابت دارد و این گروه در تلاش است نشان دهد که «جسورترین گروه تروریستی در منطقه و پیش‌‌آهنگ جهاد در جهان است.»

اسنفدیار همچنان مدعی شد «داعش» به دلیل حمایت روسیه از رژیم بشار اسد، به حومه مسکو حمله کرد.

در حمله تروریستی به سالن کنسرت مرکز خرید «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو که «داعش» مسئولیت آن را بر عهده گرفت حدود 140 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

پیش‌تر فرانک‌ مک‌کنزی، رئیس پیشین فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» در گفت‌وگو با «ای‌بی‌سی‌ نیوز» از رشد شاخه خراسان گروه «داعش» پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد.

فرمانده پیشین سنتکام، یک‌شنبه شب 12 حمل (فروردین)، به «ای‌بی‌سی‌ نیوز» گفت: «به محض این‌که ما افغانستان را ترک کردیم، داعش شروع به رشد کرد و فشار علیه داعش خراسان از بین رفت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید