فرمانده سابق «سنتکام»: پس از خروج آمریکا «داعش» در افغانستان تقویت شد

دستیار پیشین ترامپ: برای شکست «داعش» در افغانستان همکاری استخباراتی (اطلاعاتی) واشینگتن با طالبان «ناخوشایند» اما ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرانک‌ مک‌کنزی، رئیس پیشین فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» در گفت‌وگو با «ای‌بی‌سی‌ نیوز» از رشد شاخه خراسان گروه «داعش» پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خبر داد.

فرمانده پیشین سنتکام، یک‌شنبه شب 12 حمل (فروردین)، به «ای‌بی‌سی‌ نیوز» گفت: «به محض این‌که ما افغانستان را ترک کردیم، داعش شروع به رشد کرد و فشار علیه داعش خراسان از بین رفت.»

او به تمایل شدید گروه «داعش» برای حمله به ایالات متحده و کشورهای دیگر هشدار داد و بیان کرد زمانی‌که آن‌ها (داعش) این موضوع را می‌گویند سعی می‌کنند این کار را انجام دهند و ما باید آن را باور کنیم.

مک‌کنزی به حمله‌ مرگ‌بار اخیر در حومه مسکو که «داعش» مسئولیت آن را بر عهده گرفت اشاره کرد و افزود «فکر می‌کند» تهدیدات این گروه در حال افزایش است.

فرمانده پیشین سنتکام علاوه کرد: «در افغانستان، ما تقریبا هیچ توانایی نظارت از آن کشور و تقریبا هیچ توانایی برای حمله به آن کشور نداریم.»

او همچنان افزود واشینگتن برای مبارزه با افراط‌گرایان در عراق و سوریه به اندازه کافی حضور نظامی دارد و اگر بخشی از نیروهایش را در افغانستان نیز حفظ می‌کرد ایمن‌تر از امروز بود.

هم‌زمان کریستوفر کوستا، دستیار پیشین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، برای شکست «داعش» در افغانستان همکاری استخباراتی (اطلاعاتی) واشینگتن با طالبان را «ناخوشایند» اما ضروری عنوان کرد.

او نیز در مقاله‌ای که یک‌شنبه 12 حمل در «نیویورک‌تایمز» منتشر شد تایید کرد پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان فعالیت‌های گروه «داعش» و القاعده بیشتر شده و واشینگتن توان اطلاعاتی برای کنترول این گروه‌ها را در افغانستان ندارد.

به باور کوستا، طالبان نیروی قابل اتکا برای شکست «داعش» و سایر گروه‌های تروریستی در افغانستان نیستند.

پیش‌تر متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه‌ ایالات متحده ضمن ابراز نگرانی از توانایی شاخه خراسان گروه «داعش» برای انجام فعالیت‌های تروریستی گفت، مقابل تهدیدات این گروه باید «هوشیار باشیم.»

پس از آن‌که گروه «داعش» مسئولیت حمله در تالار کنسرت‌های مرکز تجاری «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو، پایتخت روسیه را برعهده گرفت، نگرانی‌ها از افزایش فعالیت‌های این گروه افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید