طالبان فعالیت احزاب در افغانستان را ممنوع كرد؛ کلمه حزب «جرم» است

سخنان وزیر عدلیه طالبان با واکنش‌های گسترده مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالحیکم شرعی، وزیر عدلیه دولت طالبان در افغانستان، استفاده از کلمه «حزب» تحت حاکمیت این گروه را «جرم» اعلام کرد و گفت احزاب سیاسی در نظام طالبان جای ندارد.

شرعى در یک نشست در کابل روز شنبه 11 حمل (فروردین)، با اشاره به جنجال‌های اخیر طالبان با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، گفته كه نام بردن از حزب سیاسی «جرم قانونی» محسوب می‌شود.

به گفته وزیر عدلیه طالبان، ریاست احزاب سال گذشته از تشکیلات وزارت عدلیه طالبان لغو شده است و فعالیت احزاب سیاسی «جرم» است.

طالبان یک هفته قبل با تغيير خانه گلبدین حکمتیار از منطقه دارالامان کابل، مدعی شد اين خانه‌ در مالکیت دولت است که حکومت پیشین برای او در نظر گرفته بود.

این اظهارات وزیر عدلیه طالبان در پیوند به جرم پنداری «نام بردن حزب»با واکنش‌های گسترده روبرو شده است.

حبیب‌الرحمن حکمتیار، پسر گلبدین حکمتیار در واکنش به سخنان وزیر عدلیه طالبان گفت حزب اسلامی با سخنرانی کسی منحل و فراموش نخواهد شد.
او علاوه کرد: «رژیم‌های قبلی نیز بر علیه حزب اسلامی بودند اما این حزب به جای ناپدید شدن قوی‌تر از گذشته قد بلند کرده است».

هم‌زمان، رادیو «آزادی» به نقل از شاه محمود میاخیل، معاون نهضت ملی صلح و مردم سالاری افغانستان نوشت، «حاکمان فعلی این کشور برای حفظ قدرت، مانع فعالیت احزاب می‌شوند.»

میاخیل افزود: «تحریک طالبان یا شبکه حقانی، این‌ها خود احزاب هستند. متاسفانه که این‎ها خود حزب ایجاد می‎کنند و دار و دسته دارند. اما می‌خواهند افراد دیگر را محروم کنند.»

عیسی اسحاق‌زی، رئیس کانگرس ملی افغانستان نیز بیان کرده است که «دیکتاتورها و ساختارهای توتالیتر از آزادی و صدای مردم که در آن عدالت و حقوق بشر مطرح می‌شوند هراس دارند.»

قابل ذکر است که وزرات عدلیه طالبان سال گذشته فعالیت احزاب سیاسی را به دلیل نداشتن «اساس شرعی» و «منفعیت برای شهروندان» در افغانستان ممنوع اعلام کرد. اکنون این وزارت حتی نام بردن از احزاب را «جرم» تلقی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید