انفجار مین در جنوب و غرب افغانستان جان 11 کودک را گرفت

انفجار در ولایت هرات جان دو کودک را گرفت و 5 تن دیگر را زخمی ساخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مسئولان محلی طالبان اعلام کرد در پی وقوع دو انفجار در ولایت‌های (استان‌های) غزنی در جنوب و هرات در غرب افغانستان 11 کودک جان باختند.

خبرگزاری «باختر» زیر نظر طالبان به نقل از حمیدالله نثار، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در غزنی نوشت، در پی انفجار یک حلقه ماین (مین) شام یک‌شنبه 12 حمل (فروردین) در ولسوالی (شهرستان) گیروی این ولایت 11 کودک جان باختند.

بر بنیاد گزارش، این انفجار زمانی به وقوع پیوست که کودکان با یک حلقه ماین که از جنگ‌های سابق باقی‌مانده بود سرگرم بازی بودند.

هم‌زمان گزارش‌ها از ولایت هرات در غرب این کشور حاکی است که دو کودک در رویداد مشابه در روستای «خواجه تلخ‌تان» ولسوالی رباط‌سنگی این ولایت جان خود را از دست داده‌اند.

بر بنیاد گزارش‌ها یک حلقه ماین باقی‌مانده از جنگ‌ها، در مکانی که کودکان در آن‌جا سرگرم بازی بودند منفجر شد که منجر به جان‌باختن دو کودک و زخمی‌شدن 5 کودک دیگر شد.

بقایای مواد منفجر نشده‌ای که از زمان جنگ باقی‌‌مانده است هنوز هم در بخش‌های مختلف کشور از شهروندان به‌ویژه زنان و کودکان قربانی می‌گیرد.

در برخی موارد هم کودکان، گلوله‌ها و خمپاره‌های که از دوران جنگ باقی‌مانده‌ را به‌عنوان آهن‌پاره جمع‌آوری می‌کنند که این کار به قیمت جان آن‌ها تمام می‌شود.

اطلاعات سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که 3 میلیون نفر در افغانستان در شعاع یک کیلومتری ماین‌ها، بمب‌های دست‌ساز و بقایای مواد منفجر نشده‌ای که از دوران جنگ به جا مانده زندگی می‌کنند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد «اوچا»، در اواخیر 2022 تخمین زده است که 15 درصد از جمعیت افغانستان با معلولیت زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید