طالبان بازداشت دو شهروند آمریکایی در افغانستان را تایید کرد

مقام‌های آمریکایی: دو شهروند آمریکا توسط طالبان زندانی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو مقام ارشد نظامی ایالات متحده در گفت‌وگو با «ان‌بی‌سی نیوز»، از بازداشت دو شهروند این کشور توسط طالبان در افغانستان خبر دادند.

«ان‌بی‌سی‌ نیوز»، شنبه 11 حمل (فرودین) به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت، سایر شهروندان آمریکایی به میل خودشان در افغانستان بسر می‌برند.

به گفته یک مقام آمریکایی، هر شهروند این کشور که قصد خارج‌شدن را داشت توسط ایالات متحده تخلیه شد و آن‌ها حتی یک آمریکایی را هم در آن‌جا رها نکردند..

او افزود: «ما همچنان هر ماه متحدان افغان را بیرون می‌آوریم.»

همزمان ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، یک‌شنبه 12 حمل، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «طلوع نیوز»، زندانی‌شدن دو شهروند آمریکایی توسط این گروه را تایید کرد.

او گفت، این دو شهروند آمریکایی به دلیل «تخلفات از قوانین افغانستان» بازداشت شدند و در این پیوند با طرف‌های آمریکایی صحبت‌های نیز صورت گرفته است.

سخنگوی طالبان علاوه کرد: «بعضی از شهروندان کشورها در افغانستان بندی (زندانی) هستند، آن‌ها بخاطر این زندانی شدند که تخلفات از قوانین افغانستان داشتند.»

مجاهد تأکید کرد شهروندان کشورهای دیگر هنگام سفر به افغانستان مکلف‌اند قوانین این کشور را رعایت کنند در غیر این صورت با برخورد قانونی روبرو خواهند شد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، پنج‌شنبه شب 9 حمل، در یک نشست خبری گفت آمریکا همواره برای آزادی بدون قید و شرط رایان کوریت و دیگر شهروندان آمریکایی که در بازداشت طالبان بسر می‌برند بر این گروه فشار وارد کرده است.

او افزود واشینگتن از اهرمی برای بازگرداندن شهروندان این کشور که در زندان‌های طالبان بسر می‌برند استفاده خواهد کرد تا آن‌ها را به خانه بازگرداند.

وزارت خارجه آمریکا آمار دقیق از شهروندان این کشور که برای خارج‌شدن درخواست کمک کرده‌اند ارائه نکرده است.

این در حالی است که آنا کوربت، همسر رایان کوربت شهروند آمریکایی که در زندان طالبان بسر می‌برد در گفت‌وگو با «سی‌ان‌ان» گفت «عمیقاً نگران حال شوهرش است.»

کوربت که به تازگی موفق شد با همسرش تماس برقرار کند، افزود: «شنیدن این‌که رایان امید خود را از دست می‌دهد سخت بود، او تقریباً 600 روز است که در بازداشت بسر می‌برد.»

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری سابق آمریکا در کارزارهای انتخاباتی خود مدعی شد که دولت بایدن با خروج از افغانستان شهروندان را پشت‌ سر گذاشت و تعداد زیادی از شهروندان آمریکا احتمالا به‌عنوان گروگان در آن‌جا حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید