تحقیق درباره سرپیچی برخی اعضای طالبان از فرمان‌های هبت‌الله آخند زاده

یک گزارش تحقیقی توسط «انستیتوت مطالعات جنگ» نشان می‌دهد که برخی اعضای طالبان در موارد متعددی از فرمان‌های هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه، سرپیچی کرده‌اند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس این گزارش که روز جمعه 10 حمل (فروردین)، با عنوان «چگونگی حکومت‌داری طالبان در افغانستان» منتشر شده، اعضای این گروه در موارد مختلف از جمله «ممنوعیت چند همسری و کشتارهای فراقانونی» به فرمان‌های آخندزاده عمل نکرده‌اند.

بر بنیاد گزارش، رهبر طالبان و مقامات ارشد این گروه در سیاست‌های فرهنگی و اجتماعی اختلاف‌نظر دارند که مهم‌ترین آن ممنوعیت آموزش زنان است. اعضای کابینه طالبان بارها به تصمیم رهبر این گروه درباره زنان واکنش نشان داده‌اند.

ملا محمد یعقوب، وزیر دفاع، عباس استانکزی، معاون وزارت امور خارجه و سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله (کشور) طالبان، از مقامات ارشد این گروه‌ است که مخالف «منع آموزش زنان» شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است که مقامات طالبان با سرپیچی از دستور رهبر این گروه، دختران خود را برای آموزش به مکاتب (مدارس) مخفی فرستاده‌اند.

این انستیتوت علاوه کرد، با این‌که رهبر طالبان طی فرمان‌های متعدد چند همسری را «غیرضروری و اسراف» اعلام کرده اما فرماندهان این گروه همچنان به ازدواج‌های متعدد ادامه داده‌اند.

گزارش همچنان توضیح داده است، اعضای طالبان، وعده رهبرشان در پیوند به عفو عمومی را نقض کرده و به کشتارهای فراقانونی کارمندان دولت پیشین افغانستان بگونه گسترده ادامه داده‌اند.

تعیین خویشاوندان اعضای طالبان در ادارات دولتی موضوع دیگری است که این گزارش به آن اشاره نموده است و افزود طالبان با این کار فرمان رهبرشان مبنی بر ممنوعیت تعیین «براساس خویشاوندی و فساد» را نادیده گرفته‌اند.

این در حالی است که پیش از این نیز بارها از اقدامات خودسرانه برخی از اعضا و نظامیان طالبان از جمله در مورد بازداشت‌های خودسرانه زنان در کابل انتقاد شده است.

پیش‌تر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اظهاراتی گفت طالبان بیش از 50 فرمان برای سرکوب حقوق زنان در افغانستان صادر کرده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه 21 حوت (اسفند)، در شصت‌وهشتمین اجلاس کمیسیون مقام زن سازمان ملل گفت، دنیایما روزهای پر تلاطمی را می‌گذراند و زنان ضربه‌های سخت را متحمل می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید