انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا: ادعای طالبان مبنی بر مبارزه با تروریسم پوچ است

انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا: گروه «داعش» نه‌ تنها توانایی عملیاتی‌ آن در افغانستان افزایش یافته است، بلکه می‌تواند بر اهداف بین‌المللی نیز حمله کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا در گزارشی ادعای حکومت طالبان مبنی بر مبارزه با «داعش» و قطع رابطه‌ با شبکه القاعده را «بی‌اساس و پوچ» دانست.

این انستیتوت پنج‌شنبه 9 حمل (فروردین) با نشر گزارشی نوشته است، حملات اخیر در قندهار و پایتخت روسیه، قدرت و توانایی داعش را به نمایش گذاشته و ادعای «بی‌اساس» طالبان افغانستان مبنی بر نابود ساختن شاخه خراسان داعش را اثبات کرد.

در این گزارش آمده است: «گروه داعش نه‌ تنها توانایی عملیاتی‌اش در افغانستان افزایش یافته است، بلکه می‌تواند بر اهداف بین‌المللی نیز حمله کند.»

بر اساس این گزارش، پس از تسلط یافتن طالبان بر افغانستان، چشم‌انداز منطقه به‌طور قابل توجهی به نفع «گروه‌های افراطی» تغییر کرده است.

انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا در این گزارش تاکید کرد که «داعش به‌‌رغم رقابت خونین با طالبان همچنان قوی است.»

در این گزارش آمده است: «طالبان با شبکه القاعده وفادار مانده‌ و این گروه هسته‌های فعالی را در بسیاری از ولایات افغانستان ایجاد کرده است.»

بر بنیاد این گزارش، 21 گروه «افراطی خشونت‌آمیز» دیگر پایگاه‌‌های خود را در افغانستان ایجاد کرده‌‌اند.

انستیتوت مطالعات استراتژیک استرالیا همچنان تصریح کرده است که طالبان در تلاش برای «تقویت حاکمیت خود»، بسیاری از اعضای طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) را نیز به افغانستان فراخوانده‌‌ است.

این در حالی است که ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان افغانستان به ادعای اخیر خواجه محمد آصف، وزیر دفاع پاکستان که گفته بود، کانون تروریسم ضد‌پاکستان در افغانستان است، واکنش نشان داده و آن را «بی‌اساس» خواند.

سخنگوی طالبان گفت:«چنین اظهاراتی فرار از مسئولیت و توجیه مشکلات خودشان [پاکستان] است.»

اخیرا پس از افزایش تنش‌ طالبان و پاکستان، وزیر دفاع پاکستان طی هشداری شدیداللحن به طالبان افغانستان تاکید کرد که اگر گروه طالبان افغانستان جلوی اقدامات همتای پاکستانی خود، یعنی گروه تحریک طالبان پاکستان را نگیرد، پاکستان به افغانستان حمله خواهد کرد.

او همچنان هشدار داد: «اگر حملات طالبان پاکستان از مرزهای افغانستان علیه ما متوقف نشود تجارت با افغانستان را قطع خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید