سازمان جهانی بهداشت: نیمی از جمعیت افغانستان دچار اختلالات روانی هستند

سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان: اولویت سرمایه‌گذاری در زمینه‌ سلامت روان و اختلالات مصرف مواد مخدر یک مسئولیت مشترک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حنان بلخی، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت برای مدیترانه‌ شرقی گفته است، 50 درصد از شهروندان افغانستان درگیر ناراحتی روانی‌اند و این موضوع بر «بهره‌وری و کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر می‌گذارد.»

مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت، این اظهارات را در نشستی که تحت عنوان «تعمیق بحران: سلامت روان و اختلالات مصرف مواد که جامعه‌ افغانستان را فلج می‌کند» در «ویانا» اتریش برگزار شده بود بیان کرد.

این سازمان، دوشنبه 6 حمل (فروردین)، اعلام کرد این نشست از سوی سازمان جهانی بهداشت، دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، اتحادیه اروپا و دولت جاپان (ژاپن) در حاشیه‌ شصت‌وهفتمین جلسه‌ کمیسیون مواد مخدر برگزار شد.

بر بنیاد خبرنامه سازمان جهانی بهداشت، اشتراک‌ کنندگان این نشست بر نیاز فوری به اقدامات هماهنگ برای مقابله با انگ و تبعیض در مورد افراد مبتلایان به اعتیاد و مشکلات سلامت روان تأکید کرده‌اند.

ژان لوک لماهیو، مدیر بخش تحلیل سیاست و امور دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمال ملل، برای دستیابی به راه‌حل‌های پایدار، در کنار اقدامات قوی صحی برای افراد مبتلا به اختلال مصرف مواد مخدر، حمایت از کشاورزان تریاک با گزینه‌های معیشت جایگزین را ضروری خوانده است.

رافائلا آیودیس، سرپرست نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز گفته است اولویت سرمایه‌گذاری در زمینه‌ سلامت روان و اختلالات مصرف مواد مخدر در سطح جهان و افغانستان یک مسئولیت مشترک است.

او افزود: «مداخلات ما باید مبتنی بر شواهد و شیوه‌های خوب و درس‌های آموخته باشد» وی در این زمینه بر نقش حیاتی جامعه مدنی و جوامع محلی تأکید کرد.

سازمان جهانی بهداشت علاوه کرد، این نشست با فراخوانی برای اقدام به پایان رسید و از ذی‌نفعان خواسته شد تا برای حمایت از خدمات سلامت روان و اختلال مصرف مواد در افغانستان همکاری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید