نماینده ویژه آمریکا: طالبان در قبال خانواده‌ بازداشت‌شدگان پاسخ‌گو باشد

جوزپ بورل: وضعیت انسانی، سیاسی، اقتصادی و حقوق بشری در افغانستان نگران‌کننده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

رینا امیری، نماینده‌ ویژه ایالات متحده در امور زنان و حقوق‌بشر در افغانستان، از طالبان خواست در قبال خانواده‌های ناپدیدشدگان و بازداشت‌شدگان پاسخ‌گو باشد.

نماینده ویژه آمریکا، دوشنبه 6 حمل (فروردین)، به مناسبت روز جهانی «حق آگاهی از واقعیت در باره‌ سرنوشت قربانیان نقض حقوق بشر» در صفحه «ایکس» خود از طالبان خواست برابر خانواده‌های ناپدیدشدگان و بازداشت‌شدگان که برای یافتن حقیقت در مورد محل نگهداری عزیزان‌شان مبارزه می‌کنند پاسخ‌گو باشد.

امیری همچنان خواستار احترام گذاشتن به حقوق تمام شهروندان افغانستان از سوی طالبان شد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد 24 مارس را روز جهانی «حق آگاهی از واقعیت‌های مربوط به نقض فاحش حقوق بشر و احترام به کرامت قربانیان» نام‌گذاری کرده است.

این درخواست نماینده ویژه آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که گزارش‌ها حاکی است تعدادی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان و ناپدیدشدگان در افغانستان از وضعیت و محل نگهداری آن‌ها هیچ معلوماتی ندارند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سه‌شنبه 22 حوت (اسفند)، در نشست سالانه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره همکاری این سازمان با اتحادیه اروپا گفت: «به نظر می‌رسد که افغانستان فراموش شده است».

به گفته بورل، وضعیت انسانی، سیاسی، اقتصادی و حقوق بشری در افغانستان نگران‌کننده است و آپارتاید جنسیتی که در این کشور وجود دارد را نمی‌توان تحمل کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید