طالبان حمله منتسب به «داعش خراسان» به یک مرکز خرید در مسکو را محکوم کرد

طالبان :داعش با این حمله نشان داد که یک گروهی در دست سازمان‌های استخباراتی (اطلاعاتی) است که هدف‌شان «بدنام کردن اسلام» و «ایجاد تهدید برای کل منطقه» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه دولت طالبان در افغانستان حمله منتسب گروه «داعش» در تالار کنسرت‌های مرکز تجاری «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو، پایتخت روسیه را «تروریستی» خواند و آن را محکوم کرد.

وزارت خارجه طالبان، شنبه 4 حمل (فروردین)، در یک اعلامیه، این حمله را «نقض آشکار معیارهای بشری» عنوان کرد و خواستار «موضع هماهنگ، روشن و قاطع کشورها در برابر رویدادهای شد که باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود.»

در اعلامیه طالبان آمده است «داعش» با این حمله نشان داد که یک گروهی در دست سازمان‌های استخباراتی (اطلاعاتی) است که هدف‌شان «بدنام کردن اسلام» و «ایجاد تهدید برای کل منطقه» است.

گفتنی است که گروه «داعش خراسان» در سال 2015 به دست اعضای ناراضی از «طالبان» تاسیس شد. طبق گزارش «نیویورک تایمز»، شمار اعضای این گروه تا سال 2021 در نتیجه ترکیبی از حملات هوایی ایالات متحده و «کماندوهای» افغان که به کشته‌شدن بسیاری از رهبران آن انجامید، تقریباً به نصف یا تقریباً 2هزار عضو، کاهش یافت.

نام این گروه اندکی پس از سرنگونی دولت افغانستان توسط «طالبان» در سال 2021 مطرح شد. در جریان خروج نظامی آمریکا از افغانستان، این گروه در ماه اوت 2021 انفجار انتحاری در فرودگاه بین المللی کابل انجام داد که منجر به کشته شدن 13 سرباز آمریکایی و 170 غیرنظامی شد.

گروه طالبان افغانستان در حالی این حمله را محکوم کرد که حدود دو ماه قبل، دبیر شورای امنیت روسیه در «ششمین نشست امنیت افغانستان» در بیشکک، طالبان را به پناه‌دادن به 20 سازمان تروریستی متهم کرده بود.

همزمان حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان نیز در صفحه «ایکس» خود حمله به مرکز تجاری «کروکوس سیتی هال» را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.

حمله مسلحانه شامگاهی جمعه 3 حمل، به سالن موسیقی مرکز خرید«کروکوس سیتی هال» در حومه موسکو تویط مسلحان نقابدار، 93 کشته و 146 زخمی برجای گذاشت.

در حالی که یک مقام آمریکایی گفته واشینگتن به اطلاعاتی دست یافته که دست داشتن «داعش خراسان» در حمله به سالن کنسرت در مرکز خریدی در حومه مسکو را تایید می‌کند، سخنگوی کمیته تحقیقات روسیه در این باره اعلام کرده، صحبت از سرنوشت و هویت عاملان حمله «هنوز زود است».

‎به دنبال این حادثه شامگاه جمعه، آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «در اوایل ماه جاری، دولت آمریکا اطلاعاتی در مورد یک حمله تروریستی برنامه‌ریزی شده در مسکو داشت که هدفش بالقوه تجمعات بزرگ از جمله کنسرت‌ها است و واشنگتن این اطلاعات را با مقامات روسی به اشتراک گذاشت.»

با وجود این، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این اظهارات گفت: «اگر ایالات متحده اطلاعات موثقی در این زمینه داشته باشد یا به دست آورد، باید فوراً آن را به طرف روسی منتقل کند.»

رسانه‌های روسی به نقل از سخنگوی کمیته تحقیقات در مسکو اعلام کردند، زود است درباره سرنوشت مهاجمانی که بیش از شصت نفر را در کنسرت نزدیک مسکو کشتند، صحبت کنیم. در حالی که تحقیقات تیم‌های امنیتی در این باره ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید