هشدار «سیگار» درباره احتمال دسترسی تروریست‌ها به کمک‌های نقدی بین‌المللی در افغانستان

بازرس ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان: اغلب پول‌های نقدی که از مالیات دهندگان آمریکایی به عنوان کمک‌های بشردوستانه و از طریق سازمان ملل متحد به افغانستان فرستاده می‌شود، به‌ دست نیازمندان نمی‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان سوپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) طی اظهاراتی درباره احتمال دسترسی «گروهی تروریستی» به کمک‌های بشردوستانه نقدی ایالات متحده که از طریق سازمان ملل برای نیازمندان در افغانستان ارسال می‌شود هشدار داد.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در مصاحبه با وب‌سایت خبری «پروپیبلیکا» گفت: «پول‌های مالیات دهندگان آمریکایی که از طریق سازمان ملل متحد به افغانستان می‌رود، به‌ دست یک گروه تروریستی می‌رسد.»

جان سوپکو در این مصاحبه گفت: «طالبان یک مشت تروریست هستند.»

به گفته وی، پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، سازمان ملل متحد 2.9 میلیارد دلار به این کشور کمک کرده است.

بر اساس آخرین گزارش بازرس ویژه آمریکا، بیشتر کمک‌های نقدی که به افغانستان فرستاده می‌شود، به نیازمندان نمی‌رسد.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این گزارش سیگار اعلام کرد که سازمان ملل متحد مسئولیت نظارت بر برنامه انتقال پول نقد به افغانستان را به عهده دارد.

گفتنی است که سیگار قبل از این به تاریخ 18 جدی در یک گزارش 55 صفحه‌ای به کنگره آمریکا، در مورد سوءاستفاده طالبان از پول‌های صندوق امانی افغانستان در سوئیس ابراز نگرانی کرده بود.

در گزارش سیگار آمده بود که «این صندوق از فعالیت‌هایی که به سود مردم افغانستان باشد، حمایت مالی نکرده است.»

این بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان همچنین بر ضرورت ایجاد سازوکارهایی جدی به منظور نظارت بر انتقال کمک‌های مالی بشردوستانه به افغانستان و حصول اطمینان از هزینه آن برای تامین احتیاجات نیازمندان در این کشور تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید