وزیر دفاع پاکستان طالبان افغانستان را به قطع تجارت و جنگ تهدید کرد

آصف: اگر حملات طالبان پاکستان از مرزهای افغانستان علیه ما متوقف نشود تجارت با افغانستان را قطع خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خواجه آصف، وزیر دفاع پاکستان طی هشداری شدیداللحن به طالبان افغانستان تاکید کرد که اگر گروه طالبان افغانستان جلوی اقدامات همتای پاکستانی خود را نگیرد، پاکستان به افغانستان حمله خواهد کرد.

وزیر دفاع پاکستان پنج‌شنبه دوم حمل(فروردین) در مصاحبه با شبکه «صدای آمریکا» گفت: «خواهان جنگ با طالبان نیستیم و خواهان ورود به افغانستان نیستیم. اگر حملات طالبان پاکستان از مرزهای افغانستان علیه ما متوقف نشود تجارت با افغانستان را قطع خواهیم کرد.»

وزیر دفاع پاکستان پس از آن که اسلام‌آباد این هفته حملات هوایی به دو ولایت خوست و پکتیا در افغانستان انجام داد، گفت که «ما نمی‌خواهیم درگیری مسلحانه با افغانستان داشته باشیم.»

با این حال، او هشدار داد که اسلام‌آباد می‌تواند کریدوری را که به افغانستان برای تجارت با هند فراهم می‌کند، مسدود کند.

خواجه آصف گفت: «پاکستان حق دارد در صورت عدم موفقیت در مهار تروریست‌های ضد‌پاکستانی که در خاک افغانستان فعالیت می‌کنند، از ارائه تسهیلات به کابل دست بردارد.»

او افزود: «اگر افغانستان با ما مانند یک دشمن رفتار کند، پس چرا باید به آنها یک دهلیز تجاری بدهیم؟»

پاکستان مدعی است که جنگجویان مرتبط با گروه «تحریک طالبان پاکستان» و سایر گروه‌های حامی آن در افغانستان پناهگاه دارند.

بر اساس گزارش شبکه «صدای آمریکا»، ارزیابی‌های اطلاعاتی سازمان ملل متحد حضور اعضای گروه تحریک طالبان پاکستان در افغانستان را تایید می‌کند و برخی از اعضای طالبان افغانستان به صفوف آنان پیوسته‌اند.

آصف به صدای آمریکا گفت: «باید پیامی فرستاده شود که این [تروریسم فرامرزی] بیش از حد رشد کرده است.»

اسلام‌آباد از زمانی که گروه طالبان افغانستان بر کابل تسلط یافت، شاهد افزایش حملات تروریستی گروه تحریک طالبان پاکستان بوده است.

هشدار به افغانستان

از سوی دیگر، جان اچکزی، وزیر موقت اطلاعات و روابط عمومی در ایالت بلوچستان پاکستان، به طالبان افغانستان هشدار داد که اگر تروریسم از آن سوی مرز ادامه یابد، پاکستان به افغانستان حمله خواهد کرد.

اچکزی در شبکه «ایکس» نوشت: «اگر یک حمله تروریستی دیگری در پاکستان رخ دهد، قبلا به طالبان هشدار داده شده است، هیچ گزینه دیگری وجود نخواهد داشت. پاکستان به سرعت وارد افغانستان می‌شود و با تصرف کریدور واخان مستقیماً به آسیای میانه متصل می‌شود.»

پاکستان بارها طالبان افغانستان را به همدستی با تحریک طالبان پاکستان و پناه دادن به اعضای آن متهم کرده است. طالبان افغان اما این ادعا را همواره رد کرده است.

8 کشته در حملات هوایی پاکستان

شایان ذکر است که پاکستان اخیرا در پاسخ به حملات گروه تحریک طالبان پاکستان که گفته می‌شود از خاک افغانستان انجام شده است، طی حملاتی مناطقی را در ولایت‌های خوست و پکتیا این کشور بمباران کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان دوشنبه 28 حوت از کشته‌شدن 8 نفر بر اثر این حملات هوایی نیروهای پاکستان در ولایت‌های مرزی افغانستان خبر داد و گفت:«پاکستان شب گذشته مناطقی از ولایت خوست و پکتیا را هدف حملات هوایی قرار داد که در نتیجه آن 3 زن و 3 کودک در برمل ولایت پکتیا و دو زن دیگر در ولایت خوست کشته شدند.

وزارت دفاع طالبان افغانستان نیز طی خبرنامه‌ای اعلام کرد که نیروهای آن در واکنش به حملات هوایی پاکستان، در امتداد خط دیورند به پاسگاه‌های نظامی پاکستان حمله کرده‌اند.

این وزارتخانه، حمله هوایی پاکستان را اقدامی «تجاوزکارانه» علیه خاک افغانستان توصیف و تاکید کرد:«نیروهای دفاعی طالبان آماده‌اند تا به هرگونه حملات پاسخ دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید