ژنرال‌های سابق آمریکا دولت بایدن را باعث «سقوط آشفته کابل» دانستند

مارک میلی: «فکر می‌کنم که همه چیز یک شکست استراتژیک بود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دو ژنرال ارشد آمریکایی که بر تخلیه نیروهای غربی از افغانستان پس از سقوط آن به دست طالبان در اوت 2021 نظارت داشتند، دولت بایدن را مسئول این خروج ناگهانی و پرآشوب دانستند.

ژنرال فرانک کنت مک‌کنزی، رئیس پیشین ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) و مارک میلی، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش این کشور در نشست استماعیه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از نحوه خروج دولت جو بایدن از افغانستان انتقاد کردند.

به گزارش «آسوشیتد پرس»، این دو ژنرال سابق آمریکا به قانونگذاران گفتند که دولت بایدن برای تخلیه نیروهای آمریکایی برنامه‌ریزی کافی نداشته و به موقع آن را دستور نداده است.

مارک میلی رییس سابق ستاد ارتش آمریکا در این نشست گفت: «فکر می‌کنم که همه چیز یک شکست استراتژیک بود.»

او با انتقاد از دولت بایدن گفت که «عملیات تخلیه غیرنظامیان با زمان‌بندی نامناسب صورت گرفت.»

میلی افزود: «اشتباه اساسی، نقص اساسی زمان‌بندی بود. فکر می‌کنم که این روند خیلی آهسته و بسیار دیر انجام شد. تعلل در روند خروج سبب یک سری اتفاقات شد که نتیجه آن در چند روز قبل از خروج کامل نیرو‌های بین‌المللی از افغانستان رخ داد.»

این دو ژنرال سابق آمریکا ادعا کردند که به دولت بایدن پیشنهاد کرده بودند تا 2500 نیرو در افغانستان ابقا شوند، اما به گفته آنان، جو بایدن در نهایت تصمیم گرفت که تمام نیروها تا آخر اوت 2021 از افغانستان خارج شوند.

در همین حال، فرانت کنت مک‌کنزی گفت:«نیروهای ما از 9 ژوئیه در منطقه مستقر بودند، اما بدون دستور دولت قادر به انجام هیچ‌کاری نبودیم.»

مک‌کنزی افزود:«تخلیه در آخرین مرحله، زمانی که افغانستان زیر کنترل گروه طالبان بود، آغاز شد.»

دولت پیشین ایالات متحده به رهبری دونالد ترامپ و طالبان در 29 فوریه 2020 توافقنامه صلح را در دوحه امضا کردند. بر اساس این توافقنامه، ایالات متحده و متحدان آن در ائتلاف غربی متعهد شدند که تمام نیروهای خود را ظرف 14 ماه از افغانستان خارج کنند.

طالبان نیز به نوبه خود تضمین کرد که از خاک افغانستان برای اقداماتی که امنیت آمریکا و متحدان آنها را تهدید می‌کند، استفاده نشود.

جو بایدن در 14 آوریل 2021 اعلام کرد که تصمیم گرفته است به حضور آمریکا در افغانستان پایان دهد. در اوت 2021 در پی خروج ناگهانی و آشفته نیروهای آمریکایی از افغانستان گروه طالبان بر این کشور مسلط شد. نحوه خروج دولت جو بایدن از افغانستان اما از آن زمان تاکنون مورد انتقاد مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید