رینا امیری: محروم ماندن دختران افغانستان از تعلیم «دلخراش» است

طالبان زنگ سال تعلیمی 1403 را بدون بازگشایی مدارس دخترانه به صدا در آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

رینا امیری، نماینده‌ ویژه ایالات متحده در امور زنان و حقوق‌بشر در افغانستان، مسدود ماندن مدارس (مکاتب) دخترانه در این کشور را «دلخراش» و وضعیت فوق‌العاده برای زنان جهان خواند.

امیری، سه‌شنبه شب 29 حوت (اسفند)، در نشستی که تحت عنوان «بازسازی امنيت از ديدگاه زنانی كه تحت سلطه طالبان زندگی می كنند» گفت، دروازه‌های مدارس افغانستانی در حالی بازگشایی خواهند شد که دختران هنوز نمی‌توانند آموزش ببنند.

وزارت معارف طالبان، چهارشنبه، 1 حمل/فروردین، بدون هیچ اشاره‌ای به آموزش دختران، زنگ آغاز سال تعلیمی 1403 را به صدا در آورد.

نماینده ویژه ایالات متحده افزود، آنچه که در افغانستان می‌گذرد در هیچ کشور دیگر که اکثریت آن‌ها مسلمان هستند و در چارچوب اصول اسلام زندگی می‌کنند، قابل قبول نیست و بارها در سطح جهانی رد شده است.

به باور او، محدودیت‌های که طالبان بر زنان وضع کرده است تنها بر زنان تأثیر نمی‌گذارد بلکه تمام شهروندان کشور با عواقب آن مواجه هستند.

امیری همچنان هشدار داد: «آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد فقط در افغانستان باقی نمی‌ماند و ما باید به خاطر داشته باشیم.»

نماینده ویژه ایالات متحده علاوه کرد، طالبان تا زمانی‌که به مطالبات شهروندان برای حقوق‌شان توجه نکنند به اهداف خود برای عادی‌ سازی روابط دست نخواهند یافت.

این در حالی است که مسدود ماندن مدارس دخترانه در افغانستان انتقادهای فعالان حقوق زن و دختران این کشور را نیز به همراه داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید