درگیری‌ طالبان و نظامیان پاکستان؛ آمریکا طرفین را به خویشتن‌داری دعوت کرد

پاکستان مدعی شد که مقر یک فرمانده تی‌تی‌پی را در خاک افغانستان هدف حملات هوایی قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حملات هوایی پاکستان بر خاک افغانستان و واکنش سریع طالبان که منجر به وقوع درگیری‌ نظامیان طالبان و مرزبانان پاکستانی شد، واشینگتن دو طرف را «خویشتن‌داری» دعوت کرد.

کاخ سفید و پنتاگون، دوشنبه 28 حوت (اسفند)، در نشست‌های خبری از دو طرف خواستند اختلافات‌ خود را از راه گفت‌وگو حل کنند.

کرین ژان پیر، سخن‌گوی کاخ سفید گفت، طالبان و پاکستان باید از حفظ جان غیرنظامیان اطمینان حاصل کنند و اختلاف‌شان را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

همزمان ودانت پاتل، معاون سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که دو طرف باید اقداماتی را انجام دهند که خسارات به حداقل برسد.

او پاکستان را شریک مهم و کلیدی واشینگتن توصیف کرد و افزود وقتی که صحبت از گفت‌وگو در مورد مبارزه با تروریسم و دیگر اولویت‌های مشترک امنیتی در میان آید «واشینگتن در ارتباط منظم با اسلام‌آباد قرار دارد.»

پاتل، از حمله انتحاری بر پاسگاه‌های ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی و جان باختن غیرنظامیان طی درگیری‌ها در افغانستان ابراز تأسف کرد.

پاکستان بامداد دوشنبه، مناطقی را در ولایت‌های (استان‌های) خوست و پکتیا هدف حملات هوایی قرار داد و مدعی شد که بر مقر عبدالله شاه، یک فرمانده تی‌تی‌پی حملات هوایی انجام داده است.

اما ساعاتی پس از این حملات عبدالله شاه با انتشار یک ویدیو این ادعای پاکستان را رد کرد و گفت او در وزیرستان جنوبی است.

سخنگوی طالبان، دوشنبه 28 حوت (اسفند) اعلام کرد پاکستان شب گذشته مناطقی از ولایت خوست و پکتیا را هدف حملات هوایی قرار داده که در نتیجه 3 زن و 3 کودک در برمل ولایت (استان) پکتیا و دو زن دیگر در ولایت خوست کشته شدند.

پس از آن وزارت دفاع طالبان در یک خبرنامه اعلام کرد که نیروهای این گروه در واکنش به حملات هوایی پاکستان، در امتداد خط دیورند به پاسگاه‌های نظامی پاکستان حمله کرده‌اند.

بر بنیاد گزارش‌ها درگیری طالبان و مرزبانان پاکستان اکنون متوقف شده است، اما دو طرف در حالت «آماده‌باش» قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید