ثبت بیش از 130 مورد نقض حقوق خبرنگاران در افغانستان

مرکز خبرنگاران افغانستان: اداره استخبارات (اطلاعات) و وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در سرکوب رسانه‌ها دست داشته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز خبرنگاران افغانستان از ثبت 139 مورد نقض حقوق رسانه‌ها و خبرنگاران در سال جاری خورشیدی در این کشور خبر داد و نوشت محدودیت‌ها علیه رسانه‌ها افزایش یافته است.

مرکز خبرنگاران، یک‌شنبه 27 حوت (اسفند)، به مناسبت «روز ملی خبرنگار» گزارش خود را منتشر کرد که در آن آمده است در سال جاری 80 مورد تهدید و 59 مورد بازداشت خبرنگاران به ثبت رسیده است.

بر بنیاد گزارش در این مدت هیچ موردی از «حمله هدفمند»، کشته و زخمی‌شدن خبرنگاران در افغانستان رخ نداده و این مرکز آن را یک «تحول مثبت» و «امیدوار کننده» عنوان کرده است.

گزارش افزود، با وجود این‌که این آمار از نظر کمی کاهش یافته، اما نقض حقوق رسانه‌ها و خبرنگاران از نظر کیفی و ساختاری نسبت به سال گذشته تغییر نکرده است.

مرکز خبرنگاران توضیح داده است که در سال جاری طالبان مدیرمسئول دو رادیوی محلی را به اتهام جنایی، همکاری با رسانه‌های بیرونی و جاسوسی محاکمه و به یک سال زندان محکوم کردند.

این گزارش همچنان نشان می‌دهد که اداره استخبارات (اطلاعات) و وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با بازداشت خبرنگاران، تهدید و ارعاب آن‌ها در سرکوب رسانه‌ها و آزادی بگونه مستقیم و غیرمستقیم دست داشته‌اند.

مرکز خبرنگاران علاوه کرده است برخی مقام‌های محلی طالبان اقدامات علنی و بی‌سابقه را برای سرکوب رسانه‌ها اعمال کرده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، محدودیت‌های زیادی علیه رسانه‌ها و خبرنگاران وضع شده است؛ برخی از رسانه‌ها تعطیل و خبرنگاران زیادی کار خود را از دست داده‌اند.

پیش‌تر سازمان گزارشگران بدون مرز، با نشر بیانیه‌ای از افزایش نگران‌کننده محدودیت‌های اعمال شده بر خبرنگاران در افغانستان خبر داد.

این سازمان نوشت: «گزارشگران بدون‌ مرز نسبت به دستورات اقتدارگرایانه در مورد پوشش زنان خبرنگار، محدودیت در دسترسی زنان به رسانه‌های سمعی و بصری و ممنوعیت فیلمبرداری یا عکسبرداری از مقامات طالبان، نگران است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید