ماموریت «یوناما» در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل شامگاه جمعه شب 25 حوت (اسفند) با تصویب قطعنامه 2727 با اتفاق آرا ماموریت «یوناما» در افغانستان را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده در وبسایت سازمان ملل، شورای امنیت در این جلسه بر اهمیت تداوم حضور یوناما و سایر آژانس‌ها، صندوق‌ها و برنامه‌های سازمان ملل در افغانستان تاکید کرد.

نماینده‌ ژاپن که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده دارد بر اهمیت تمدید ماموریت یوناما در مقابله با چالش‌های پیش روی افغانستان تاکید کرد و افزوده که تمدید ماموریت یوناما، یک پیام «قوی» برای شهروندان افغانستان است که سازمان ملل با حمایت شورای امنیت، به کار «خستگی‌ناپذیر» برای آنها ادامه خواهد داد.
در متن این قطعنامه که از سوی ژاپن تهیه شده بود بر حمایت کامل از یوناما و رزا اوتنبایو، رئیس این هیات تاکید شده است.
نماینده ایالات متحده نیز گفته تمدید ماموریت یوناما، سازمان ملل را قادر ساخته است تا به رسیدگی به اولویت‌های جامعه‌ بین‌المللی در افغانستان جهت ارتقای صلح و ثبات و تسهیل گفت‌وگو میان تمامی بازیگران سیاسی در کشور ادامه دهد.
سازمان عفو بین‌الملل و دید‌ه‌بان حقوق بشر ضمن استقبال از تمدید ماموریت یوناما، از رزا اوتنبایوا، رئیس این هیأت خواست حقوق زنان افغانستان را در اولویت کاری خود قرار دهد.
عفو بین‌الملل، در صفحه اجتماعی «ایکس» خود نوشت، یوناما باید به گزارش علنی، قوی و پی‌هم حقوق بشری خود ادامه داده و بر طالبان فشار وارد کند تا تمامی فرمان‌های که حقوق زنان را محدود می‌کند را لغو کند.
هیدر بار، معاون بخش حقوق زنان در دیده‌بان حقوق بشر، نیز در صفحه «ایکس» خود تمدید ماموریت یوناما در افغانستان را یک «خبر خوب» خواند و افزود این اقدام کار گزارش‌دهی بخش حقوق بشری این سازمان را تقویت می‌کند.
شورای امنیت سازمان ملل در حالی ماموریت یوناما را در افغانستان تمدید می‌کند که طالبان پس از تسلط بر کشور، بارها به نقض حقوق شهروندان به‌ویژه زنان متهم شده‌اند.
پیش‌تر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اظهاراتی گفت طالبان بیش از 50 فرمان برای سرکوب حقوق زنان در افغانستان صادر کرده است.
دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه 21 حوت (اسفند)، در شصت‌وهشتمین اجلاس کمیسیون مقام زن سازمان ملل گفت، دنیای ما روزهای پر تلاطمی را می‌گذراند و زنان ضربه‌های سخت را متحمل می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید